Włoscy archeolodzy odkopali w miejscowości Boucina na Sycylii czaszkę kobiety pochodzącą sprzed 2500 lat. Czaszka posiada charakterystyczne dziury wskazujące, że kobieta mogła chorować na raka. Jej ułożenie w grobowcu było dość nietypowe, gdyż leżała ona twarzą do grobowca, w którym pogrzebano co najmniej 50 ciał. Według badaczy takie ułożenie miało znaczenie rytualne.
Badania zostały przeprowadzone przez zespół archeologów z Uniwersytetu w Palermo, którym kieruję Roberto Micciché. Naukowcom udało się ustalić, że kobieta zmarła między 35 a 50 rokiem życia. Przyczyną jej zgonu mógł być nowotwór, który rozprzestrzenił się na całe ciało, powodując także uszkodzenia szkieletu i czaszki. Według ich przypuszczeń był to rak piersi.
Sam grobowiec został odkryty przez zespół Micciché już w 2014 roku. Ustalono wówczas, że w przeszłości został splądrowany. Roberto Micciché powiedział portalowi livescience.com, że jego zdaniem szabrownicy nie zmienili ułożenia czaszki, ani nie zabrali ciała kobiety. Byli zainteresowani jedynie zabraniem precjozów, z którymi pochowano zmarłych. Reszty ciała kobiety, w jego opinii, tam nigdy nie było, gdyż zostało pochowane gdzieś indziej.
Micciché i członkowie jego zespołu są przekonani, że ułożenie czaszki w grobowcu twarzą w kierunku pogrzebanych ciał miało znaczenie rytualne. Być może wierzono, że posiada ona moc która może zapewnić zmarłym spokój dlatego powierzono jej straż nad nimi. Jako uzasadnienie badacze podają dwie prawdopodobne hipotezy.
Pierwsza zakłada, że w wyobrażeniu ówczesnych ludzi czaszka zmarłej kobiety była czymś niesamowitym i w związku z tym uwierzono, że jej właścicielka była w jakiś sposób wyjątkowa. W związku z tym po śmierci powierzono jej opiekę nad lokalnymi zmarłymi.
Druga hipoteza zakłada, że kobieta już za życia mogła odgrywać szczególną rolę w lokalnym społeczeństwie, w związku z tym przypisano jej ważną funkcję po śmierci.
Obie hipotezy są trudne do udowodnienia ze względu na brak analogii w innych społeczeństwach podobnych do tego.
Planowane jest kontynuowanie badań w ramach nowego projektu, którego celem ma być zbadanie percepcji śmierci i choroby wśród antycznych kultur na Sycylii. Sam projekt już wystartował.
Źródło: Livescience.com
Damian Sideł