Wolność i jedność w tanzańskim Muzeum

Narodowe Muzeum Tanzanii może pochwalić się ciekawymi ekspozycjami z historii jednej z najstarszych osad na świecie, która sięga milionów lat. Wystawy dotyczą również dziejów krwawego kolonializmu zachodniego.

Muzeum Dar es-Salaam zostało założone w 1934 roku. Jest ono niewątpliwie centrum, dostarczającym turystom wielu cennych informacji o historii Tanzanii. Dyrektor Achiles Bufure przekonuję, że od wielu lat Muzeum Tanzanii jest uważane za światowy ośrodek kulturalny, dodatkowo zdradza, że rozpoczął prace nad specjalnym programem dla dzieci, kobiet i młodzieży. Widzimy, że Muzeum ciągle się rozbudowuje. W tanzańskich zbiorach możemy podziwiać pokaźną kolekcję map historycznych, monet i pistoletów z czasów kolonialnych oraz ludzkie szczątki.

Tanzania była świadkiem wielu walk o dominacje różnych ugrupowań. Począwszy od przedostania się na tamte tereny Muzułmanów, aż po rywalizację Niemiec i Anglii, dwóch potęg kolonialnych. Dodajmy, że w latach dwudziestych XX wieku nieformalnie odmówiono posłuszeństwa władzom kolonialnym.

Burzliwe losy Tanzanii można poznać właśnie dzięki wystawom Narodowego Muzeum. Nic więc dziwnego, że przyciąga ono tysiące turystów, którzy chcą odkryć interesującą historię państwa, leżącego we wschodniej części Afryki.

Fot.: Wikimedia Commons

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*