Dzięki kolejnej ekspedycjo grupy SubZone udało się zidentyfikować wrak holenderskiego okrętu wojennego – to prawdopodobnie zbudowany w 1708 roku w Medemblik statek „Huis te Warmelo”, który zatonął 25 sierpnia 1715 roku po wpłynięciu na skały u wybrzeży Zatoki Fińskiej.
Okręt miał ponad 38 metrów długości i ponad 10 metrów szerokości, wykonany był z drewna, posiadał trzy maszty i ponad 40 dział, obsługiwało go około 130 marynarzy.
Zespół SubZone, który odnalazł wrak, podkreśla jego idealny stan, który potwierdzają filmy wykonane podczas nurkowania. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ wód Morza Bałtyckiego na zachowanie drewnianych wraków – bardzo niskie zasolenie, niska temperatura i minimalny dostęp światła sprawiają, że odkrywane szczątki są w bardzo dobrym stanie. Na pokładzie wciąż znajdują się działa sprzed 300 lat.
Sam wrak „Huis te Warmelo” został namierzony około 10 lat temu, jednak dopiero niedawno zespół techniczno-poszukiwawczy był gotowy do podjęcia eksploracji i wysłania nurków celem sporządzenia dokumentacji. Kolejnym celem badaczy było ustalenie przyczyny zatonięcia. Zebrane materiały pozwoliły na ustalenie, iż przyczyną katastrofy było uszkodzenie kadłuba poniżej linii wody spowodowane wpłynięciem na skały. Następnie skupiono się na identyfikacji wraku – początkowo szukano w szwedzkich i rosyjskich archiwach, później zaangażowano w poszukiwania inne państwa. Przełom nastąpił w 2015 roku za sprawą historyka z Medemblik – Petera Swarta. Odnalazł on starą mapę z naniesioną inskrypcją tłumaczoną jako „tu spoczywa okręt wojenny Północnej Holandii z 1715 r.”, a ponieważ flota holenderska utraciła tylko jeden okręt wojenny wywnioskowano, że odnalezionym wrakiem jest „Huis te Warmelo”. Dodatkowym potwierdzeniem są wymiary, uzbrojenie i budowa charakterystyczna dla holenderskich jednostek.
Tożsamość okrętu potwierdzi ostatecznie planowana na lato kolejna ekspedycja grupy SubZone, podczas której naukowcy pobiorą próbki drewna oraz udokumentują detale konstrukcyjne i zbrojeniowe. Decydujące znaczenie będą miały zapewne materiały i zdjęcia związane z rufą zatopionego statku.
Źródło: divers24.pl
Fot. Divers24.pl
Red. A. Grochowicz