W pobliżu Wału Hadriana odkryto rysunek penisa mający 1800 lat


Brytyjscy archeolodzy dokonali niecodziennego odkrycia w kamieniołomie znajdującym się niedaleko Wału Hadriana. Znaleziono tam wydrążone w skale liczne rzeźbienia, dostarczające wielu informacji o stacjonujących tam rzymskich żołnierzach, pozwalające też spojrzeć na nich
z nieco innej perspektywy.

W okolicy lasu Gelt, znajdującym się w położonym w północnej Anglii hrabstwie Kumbria, odkryto liczne graffiti wykonane w kamieniołomie. Badania prowadzą archeolodzy z Uniwersytetu Newcastle oraz organizacji Historic England, zajmującej się badaniem i promowaniem historii Anglii.

Znalezione rzeźbienia zawierają zarówno inskrypcje, jak i obrazy. Zostały wykonane przez rzymskich żołnierzy wydobywających tam kamień do naprawy i umacniania Wału. Odczytane napisy dostarczają wielu informacji o jednostkach zaangażowanych w pracę, a także o dowódcach nadzorujących całe działanie. Z kolei wśród obrazów można znaleźć coś, co może być karykaturą dowódcy, a także fallusy, wówczas będące symbolami szczęścia.

Zdaniem badaczy rzeźbienia pochodzą z roku 207 n. e. Wskazują na to nawiązania w napisach do ówczesnych polityków, a także fakt, że w tym właśnie roku Mur Hadriana został poddany gruntownej renowacji, do czego wykorzystywano badany kamieniołom.

Zdaniem Mike’a Collinsa z Historic England, graffiti nie tylko dostarcza cennych informacji o organizacji rzymskich oddziałów w rejonie, ale pozwala też spojrzeć na stacjonujących tam żołnierzy z bardziej „ludzkiej” perspektywy.

Ponieważ erozja może szybko zniekształcić odkryte rzeźbienia, badacze planują dokonać laserowych skanów, aby uzyskać dokładny zapis całego obszaru. Ian Haynes z Uniwersytetu Newcastle potwierdził, że w planach jest wykorzystanie najnowszej technologii do tego celu.

Wał Hadriana został wybudowany w latach 121-129 n.e. Miał stanowić zaporę przed dzikimi plemionami z północy wyspy. Obecnie Mur znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródła: historicengland.org.uk, militarytimes.com, wikipedia.org
Fot. University of Newcastle

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*