Wydobyto 350 przedmiotów z wraku HMS Erebus

Parks Canada przy współpracy z Eskimosami badali dwa XIX – wieczne wraki statków HMS Erebus i HMS Terror. Jest to zarazem jedno z największych i najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć podwodnych w historii Kanady.

W ubiegłym tygodniu odbyła się oficjalna konferencja prasowa zorganizowana na terenie Parks Canada Conservation Laboratories w Ottawie, gdzie oprócz przedstawicieli rządu i instytucji zaangażowanych w badania zjawili się także dziennikarze i ludzie z szeroko pojętego świata nauki. Zaprezentowano tam również 350 nowych artefaktów, które udało się odnaleźć i wydobyć.

„To był niezwykły rok dla badan archeologicznych prowadzonych na wraku HMS Erebus i HMS Terror. Składam gratulacje dla wszystkich zaangażowanych. Rząd Kanady jest dumny ze współpracy z Inuitami w zarządzaniu tymi historycznymi miejscami, a my czekamy na kolejne niesamowite odkrycia w przyszłych latach” – mówił Jonathan Wilkinson, minister środowiska.

Obie jednostki wchodziły w skład zaginionej Ekspedycji Johna Franklina z 1845 r., która wypłynęła z Anglii w poszukiwaniu Przejścia Polnocno – Zachodniego, będącego wówczas drogą morską z Europy do Azji wschodniej przez Archipelag Arktyczny.

Oczywiście jednym z intrygujących momentów było odnalezienie i wydobycie przedmiotów , które najprawdopodobniej są własnością Edmunda Hoara, stewarda i kapitana Franklina. Są wśród nich m.in.: pieczecie wojskowe z odciskiem palca. Badacze znaleźli tez mnóstwo artefaktów codziennego użytku takich jak np.: szczotka do włosów z satynowym uchwytem, włosie dzika lub jeżozwierza, butelki czy tez piórnik na ołówki.

„Jako współwłaściciele artefaktów Inuit Heritage Trust z przyjemnością kontynuuje współpracę z rządem Kanady, aby mieć pewność, że nasza rosnąca kolekcja archeologiczna jest właściwie chroniona i udostępniona Inuitom, Kanadyjczykom i całemu światu. Ogromna liczba odkryć w tym roku stanowi ekscytujący rozwój w naszej nieustającej pracy prowadzonej na wrakach HMS Erebus i HMS Terror. W miarę ujawniania kolejnych odkryć dotyczących Ekspedycji Franklina i jej powiązań z Inuitami będziemy nadal włączać Inuitow Qaujimajatuqangit do ochrony, prezentacji i zarządzania tymi artefaktami wraz z naszymi partnerami z Parks Canada” – wyjaśnił William Beveridge, dyrektor wykonawczy Inuit Heritage Trust.

W ciągu trzech tygodni, jesienią 2019 r., zespół badaczy wykonał 93 nurkowania na wraku HMS Erebus spędzając pod woda prawie 110 h. Z wykorzystaniem różnych metod, w tym tych tradycyjnych jak i tych opracowanych autorskich i nowatorskich sposobów ostrożnie usunięto osad ze wszystkich XIX – wiecznych obiektów, które później będą mapowane, fotografowane i odzyskiwane. Obecnie przedmioty są poddawane wstępnej analizie – czyli proces ten obejmuje identyfikacje cech fizycznych każdego z artefaktów, a także zdjęcia rentgenowskie i fotografie studyjna. 

Odkrycia dokonano w trakcie misji badawczej przyczynia się do lepszego zrozumienia historii zaginionej Ekspedycji Franklina, a także pomogą uzyskać wyraźny obraz życia załogi na XIX – wiecznym statku badawczym. Archeolodzy mają nadzieję, na odkrycie jeszcze więcej tajemnic związanych z wyprawa Franklina jak i również aspektami na temat relacji pomiędzy załogą Franklina, a Eskimosami.

Wraki HMS Erebus i HMS Terror obecnie nie są dostępne dla nurków. Jest wymagane specjalne zezwolenie na wjazd na obszary chronione.

Źródło: divers24.pl                                                                                              

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*