Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wydobyto prawą rękę z rzeźby z wraku okrętu w pobliżu Antykhitry | Materiał filmowy

Wydobyto prawą rękę z rzeźby z wraku okrętu w pobliżu Antykhitry | Materiał filmowy

Z wraku słynnego okrętu, który spoczywa w pobliżu greckiej wyspy Antykhitiry wydobyto fragment rzeźby, która była wykonana z brązu. Owym fragmentem posągu była prawa ręka. Wydobyto także dysk, na którym widniał rysunek zwierzęcia.

W rejonie greckiej wyspy Antykhitira z wraku okrętu wydobyto fragment starożytnej rzeźby. Wspomniany kawałek posągu wykonanego z brązu przedstawiał ludzką prawą rękę. Rzeźba, której fragment właśnie wydobyto, zdaniem badaczy pochodzi z pierwszego wieku. Oprócz ramienia odnaleziono również mniejsze kawałki wykonane z brązu i marmuru. Odkryto również drewniane elementy okrętu, a także dysk wykonany, podobnie jak wydobyte ramię, z brązu. Dysk ten pokryty był warstwą rdzy, jednak dzięki nowoczesnym metodom badawczym udało się ujrzeć na dysku rysunkowe przedstawienie zwierzęcia, którym najprawdopodobniej był byk.

Prace pod wodą prowadzone były w ramach projektu „Powrót do Antykhitiry”, w ramach którego przebadano wrak starożytnego okrętu w dniach 4-20 września. Wrak okrętu, z którego wydobyto brązowe ramię, to słynny rzymski okręt, znany przede wszystkim z odnalezienia na nim tzw. Mechanizmu z Antykhitiry – starożytnego narzędzia służącego do obliczania pozycji ciał niebieskich.

Źródła: livescience.com, theguardian.com

Hubert Nowak

PartnerzyPrzewiń do góry