Wyklęty ’48 | Recenzja

Wyklęty ‘48, Dominik Kozar

Po trosze książka historyczna, po trosze kryminał, po trosze romans… Przy czym wątek romansowy wzbudzał we mnie skojarzenia z Harlequinem. Autor książki wysoko postawił sobie poprzeczkę.

Burzliwe pierwsze lata powojennej Polski. Oto jest rok 1948 i w głównym bohaterze powieści poznajemy człowieka, którego oskarżono o współpracę z hitlerowskim okupantem. Okazuje się on być jedyną osobą, która – być może – jest w stanie schwytać seryjnego mordercę grasującego w Warszawie – Urząd Bezpieczeństwa i Milicja Obywatelska zwracają się do niego o pomoc. My – czytelnicy – mamy – jak widać – do czynienia z książką kilkuwątkową. Książką, która wzbudzała we mnie skojarzenia z ,,Morderstwem w Alei Róż’’ (autorstwa profesora Tadeusza Cegielskiego) – przede wszystkim ze względu na podobne ukazanie klimatu kraju po ’45 roku (aczkolwiek akcja książki Cegielskiego rozgrywa się kilka lat później niż powieści Dominika Kozara).

Mnie osobiście powieść Kozara nie zachwyciła, choć zapowiadała się ciekawie. Okazała się być… łzawa – takiego opisu ciała zamordowanej kobiety i emocji targającym wówczas jej kochankiem, nie powstydziłby się żaden autor – jak wyżej napisano – Harlequinów. Niestety. Mętlik w głowie jest straszny – jak właściwie tę książkę określić? Na kryminał za dużo tam łez… a na romans jest trochę zbyt krwawa. Natomiast przyznać trzeba, że akcja została mocno osadzona w konkretnym okresie historycznym i odwzorowuje ówczesne: niestabilność i niepokój. Tu dodać należy, iż Dominik Kozar jest historykiem, nauczycielem historii i języka polskiego.

,,Wyklęty ‘48’’ to trzecia książka tego autora. Została wydana przez Warszawskie Wydawnictwo Literackie ,,Muza’’. Jako się rzekło – poprzeczka została postawiona wysoko… i – niestety! – za wysoko. Zmęczyłam się, czytając tę powieść. Z bólem serca daję ocenę 3.

Ocena recenzenta: 3 / 6

Wydawnictwo Literackie Muza

Helena Sarna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*