Wystawa „600 lat kontaktów polsko-tureckich 1414–2014”

Turcja jest krajem, dla którego państwo polskie nigdy nie przestało istnieć, a Polscy przez dziesięciolecia znajdowali na jej terytorium warunki do prowadzenia działań niepodległościowych. Serdecznie zapraszamy na wystawę przygotowaną z okazji jubileuszu 600-lecia stosunków polsko-tureckich, którą można obejrzeć w naszej siedzibie do 2 stycznia 2014 r.

Archiwum Koronnego Warszawskiego, przechowywanych obecnie przez Archiwum Główne Akt Dawnych. Dokumenty te, w skład których wchodzą m.in. listy sułtanów i wielkich wezyrów kierowane do królów i dostojników Rzeczypospolitej, stanowią unikalny zbiór w skali Europy.

Podczas wystawy prezetowana jest również książka „Orzeł i Półksiężyc. 600 lat polskiej publicystyki poświęconej Turcji” z Biblioteki Jedności Europejskiej wydawanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Książka zawiera 31 tekstów napisanych przez Polaków o Turcji na przestrzeni ostatnich sześciu wieków, od Jana Długosza, przez księcia Mikołaja Radziwiłła Sierotkę, Jana Potockiego czy Michała Sokolnickiego, aż po Witolda Szabłowskiego. Te autorskie relacje, często niewolne od stereotypów i konwencji literackich swoich epok, wnoszą wiele nowego do postrzegania i rozumienia Turcji nad Wisłą.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*