Wystawa „Bohterowie puławskich ulic, cz. I”

Dnia 15 września 2013 r. zostanie otwarta wystawa z cyklu „Bohaterowie puławskich ulic, cz. I”, która dotyczyć będzie Bojowników walczących o niepodległość naszej Ojczyzny w latach 1792-1946.

Otwarcie wystawy nastąpi o godz. 16.00 w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”. Po otwarciu odbędzie się wykład połączony z prezentacją multimedialną pt. „O bohaterach puławskich ulic” (godz. 17.00, POK „Dom Chemika”, pok. 131).

Celem wystawy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod przewodnim tematem ,,Nie od razu Polskę zbudowano” jest zaprezentowanie sylwetek i biogramów zasłużonych, znanych i tych często nieznanych patronów puławskich ulic. Wystawa będzie ukazywać nie tylko ich związek z Puławami, ale również ich działalność i zasługi w wyniku których podjęto decyzję aby ich imieniem i nazwiskiem nazwać jedną z ulic. Wybór patronów zależał od związków ich życiorysów z wydarzeniami historycznymi państwa polskiego, a w szczególności tymi które dotyczyły walki o odzyskanie niepodległości naszej Ojczyzny, począwszy od wojny polsko-rosyjskiej z 1792 r. w obronie Konstytucji 3 Maja po przez uczestników m. in. powstania kościuszkowskiego, listopadowego, a w szczególności styczniowego ze względu na przypadającą w tym roku 150. rocznicę wybuchu tej insurekcji.

Kolejni bohaterowie to osoby biorące udział w walkach: o odzyskanie niepodległości w 1918 r., z bolszewikami w latach 1919-1920, uczestnicy innych walk, a także kampanii wrześniowej, żołnierze Armii Krajowej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz żołnierze podziemia antysowieckiego, dla których rok 2013 został ustanowiony rokiem żołnierzy wyklętych.

Wystawa jest także odpowiedzią na potrzeby edukacyjne lokalnej społeczności często niewiedzącej nic o patronie danej ulicy lub w żaden sposób niekojarzących jego związku z historią Puław.

Serdecznie zapraszamy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*