Wystawa egipska w pigułce: „W królestwie Ozyrysa i Anubisa”

Od 15 października w Muzeum Narodowym w Warszawie na tych wszystkich, którzy interesują się wierzeniami grobowymi starożytnych Egipcjan będą czekały mumie, sarkofagi, figurki, amulety, papirusy oraz wiele innych obiektów związanych z wyobrażeniami o życiu po śmierci.

Wystawa jest adresowana również do tych, którzy nie mogą doczekać się otwarcia nowej, zmodernizowanej Galerii Sztuki Starożytnej. Na ekspozycji znajduje się bowiem tylko część przedmiotów związanych z wierzeniami grobowymi starożytnych Egipcjan, gdyż na tyle pozwala ograniczona remontem przestrzeń Galerii Sztuki Starożytnej (remont potrwa najprawdopodobniej do jesieni 2014 roku).

Na wystawie zobaczymy sarkofagi pochodzące z różnych okresów państwa egipskiego, fragmenty mumii oraz całą mumię, urny, skrzynie kanopskie, w których przechowywano wnętrzności, amulety, figurki, fragment Księgi Umarłych zapisanej na papirusie i inne przedmioty, które miały pomagać zmarłemu po śmierci. Można będzie zobaczyć różne wcielenia Ozyrysa, boga umarłych oraz Anubisa, boga mumifikacji. Oprócz tego będą teksty objaśniające niektóre złożone pojęcia i symbole, a także prezentacja na ekranie, która umożliwi wgląd w niuanse dekoracji sarkofagów.

Zdjęcie z nagłówka: Figurki w kształcie mumii (uszebti), które były wkładane do grobu wraz z ciałem zmarłego. Źródło: wikimedia commons

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*