21 listopada zostanie otwarta wystawa pt. „Najstarsze Pismo Świata. Tabliczki Klinowe w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu” z cyklu „Bliskie spotkania z…”, na której będzie można obejrzeć sześć tabliczek zapisanych pismem klinowym, pochodzących z obszaru starożytnej Mezopotamii.
Zabytki datowane są od końca III po połowę II tysiąclecia p.n.e. – najstarsze mają zatem ponad 4 tysiące lat. Pochodzą z terenu obecnego Iraku. Zostały zakupione przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na wystawie będzie można zobaczyć tabliczki szkolne, na których znajduje się typowy, powtarzający się tekst, zawierający przykłady ćwiczeń pisarskich zapisanych niewprawioną ręką starożytnych uczniów, tekst wotywny pochodzący z wnętrza świątyni, dokument ze starożytnego procesu sądowego oraz zapisy gospodarcze wyliczające zakupione bądź zamówione produkty.
„Ekspozycja dostarczy wielu ciekawych, czasem nietypowych informacji na temat starożytnych cywilizacji bliskowschodnich. W klimacie irakijskiej flory można przyjrzeć się jednym z najstarszych przykładów działalności mezopotamskich skrybów” – mówi Łukasz Bartkowiak, kurator wystawy.
Wystawa wyjaśni, ile kłopotów przysporzyło uczonym odszyfrowanie klinowych znaków, dlaczego tak trudno nauczyć się pisać klinami, a także ile rózg na plecach musiał zebrać mezopotamski uczeń. Odpowie na pytania: po co mezopotamskim kupcom lew i kaczka oraz po co do odszyfrowania klinów używać czekana i liny wspinaczkowej?
Zwiedzający będą mogli z bliska przyjrzeć się kolekcji glinianych tabliczek zapisanych pismem klinowym. Dla tych, którzy pojawią się najwcześniej, organizatorzy przewidują interesujące materiały promocyjne.
Wystawa będzie otwarta do 14 stycznia 2014 roku.
Strona internetowa muzeum: http://www.muzarp.poznan.pl/
Zdjęcie z nagłówka: Przykład tabliczki z pismem klinowym datowanej na 3100-3000 p.n.e. Źródło: Wikimedia commons
Anna Stypułkowska