XII-wieczny testament gruzińskiego króla po raz pierwszy udostępniony publicznie

XII-wieczny testament gruzińskiego króla po raz pierwszy udostępniony publicznie. Od końca grudnia w Gruzińskim Muzeum Narodowym w Tbilisi można oglądać jedyny zachowany testamentu króla Dawida Budowniczego. Pochodzący z XII wieku dokument został udostępniony publiczności po raz pierwszy.

Testament Dawida IV Budowniczego został spisany w 1125 r. Panowanie tego władcy jest uznawane w Gruzji za okres złotego wieku. Królem został w 1089 r. w wieku zaledwie szesnastu lat, po abdykacji ojca. W czasie swojego panowania udało mu się wyprzeć z terytorium Gruzji Turków, zaprzestał także płacenia im trybutu. Przeprowadził również reformy wojskowe, administracyjne, wspierał także rozwój kultury. Państwo pod jego panowaniem słynęło z tolerancji. Obok siebie żyli wyznawcy  różnych odmian chrześcijaństwa, judaizmu, islamu. Dawid IV zmarł 24 lutego 1125 r., wkrótce po powstaniu prezentowanego testamentu. Jego rządy są uznawane za początek Złotego Wieku w Gruzji.  W swej ostatniej woli całość władzy przekazywał synowi Dymitrowi. Tekst został spisany w alfabecie mchedruli, jednym z trzech rodzajów gruzińskiego pisma.

Ten niezwykły testament jest jednym z obiektów pokazywanych na wystawie Georgia’s Medieval Treasury, na której można podziwiać między innymi, średniowieczne manuskrypty oraz inne pochodzące z tego z tego okresu artefakty. Wystawa ma celu pokazanie kulturowego dziedzictwa średniowiecznej Gruzji oraz przedstawić początki tegoż państwa. Całość można oglądać do marca 2017 r.

Czytelnik nie planujący w najbliższych miesiącach wycieczki do Gruzji, zachowany fragment dokumentu może zobaczyć na stornie Gruzińskiego Muzeum Narodowego: http://museum.ge/index.php?lang_id=ENG&sec_id=69&info_id=14256

Źródło: thehistoryblog.com, agenda.ge

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*