Zabytki toruńskie młodszego pokolenia – Toruński modernizm: architektura miasta 1920-1989 | Recenzja

Zabytki toruńskie młodszego pokolenia – Toruński modernizm: architektura miasta 1920-1989, praca zbiorowa

Druga książka z serii zabytki młodszego pokolenia jest o około sto stron obszerniejsza od swojej poprzedniczki. W tym tomie czytelnicy odnajdą 9 artykułów skupiających się na historii i wyglądzie toruńskiego modernizmu.

Pierwszy artykuł wprowadza nas w sferę architektury modernistycznej. Po jego przeczytaniu czytelnik z pewnością nabierze orientacji w czasie i przestrzeni, co pozwoli mu na dalsze zagłębienie się w publikację. Artykuły zamieszczone w książce mają jak najbardziej charakter naukowy. Jeśli czytelnik „nie siedzi w temacie” modernizmu to nie ma się czym przejmować. Artykuły mimo tego, że jak najbardziej posiadają charakter naukowy, są przystosowane do przeciętnego odbiorcy. Nawet jeśli nie koniecznie czytelnika fascynuje sztuka, to i tak w tej publikacji znajdzie wiele interesujących rzeczy. Mianowicie dla mieszkańców Torunia i nie tylko (studenci spoza Torunia), z pewnością dużym zainteresowaniem zostanie obdarzony artykuł o architekturze toruńskiego kampusu. Można tam odnaleźć wiele informacji dotyczących modernizacji obiektów (Aula, Rektorat, Biblioteka Główna, Instytut-Wydział Chemii oraz Wydział Biologii i Nauk o Ziemi) i przede wszystkim fotografie – jak było i jak jest.

Z pewnością dużą uwagę czytelników przykują artykuły o obiektach, które mijamy codziennie, a mało jednak o nich wiemy (Nowa Gazownia Miejska w Toruniu przy ul. Szosa Lubicka 2/18, Kasa Chorych przy ul. Uniwersytecka 17), czy całych osiedlach takich jak Rubinkowo.

Ocena recenzenta: 6/6

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Historyków Sztuki


Paweł Pilarski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*