Zaginione podziemne miasto sprzed 4 tys. lat znalezione w Turcji

Liczące niemal 4 tysiące lat podziemne miasto rządzone przez bizantyjską dynastię zostało odkryte w grudniu podczas przebudowy przestrzeni miejskiej w tureckiej prowincji Trabzon.

Uważane za należące do dynastii Komnenów podziemne miasto zostało przypadkowo odkryte w tunelu w rejonie miasteczka Ortahisar przez pracowników w trakcie trwania prac w ramach projektu Władz Miejskich Prowincji Trabzon oraz Tureckiej Administracji ds. Rozwoju Zabudowań Mieszkalnych (TOKİ).

Według tureckiego dziennika Sabah daily, prace budowlane zostały niezwłocznie wstrzymane po przypadkowym odkryciu. Ali Ayvazoğlu, Dyrektor ds. Kultury i Turystyki regionu zauważył, że Trabzon jest historycznie znany jako miasto tunelów. Liczy również, że podziemne miasto będzie wkrótce udostępnione dla turystów i przyciągnie odwiedzających.

Dynastia Komnenów rządziła Cesarstwem Bizantyjskim w latach 1081 do 1185 i była rodziną, która umacniała władzę w wyniku małżeństw z innymi znanymi bizantyjskimi rodami, w tym z Angelosami, Paleologami oraz z Dukasami.

Źródło: dailysabah

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Rafał Gajdosz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*