Zamek Dybów wraca do żywych

Po raz pierwszy od wielu lat Zamek Dybów w Toruniu znów zatętni życiem. Już 30 kwietnia 2016 r. Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” zaprosi mieszkańców Torunia i turystów odwiedzających nasze miasto na rodzinną majówkę na Dybowie. W kolejnych dniach organizatorzy przewidują kolejne atrakcje. Będą rekonstrukcje historyczne z różnych epok, dużo sportu, dobrej muzyki i smakowitego jadła. Nie zabraknie też czegoś dla ducha, bo 1 maja br. na Zamku Dybów odbędzie się uroczysta Msza Święta.

Pierwsza część wydarzenia rozpocznie się w sobotę, 30 kwietnia 2016 r. o godz. 14:00, w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, inscenizacją przybycia poselstwa Starosty Zamku Dybów do Komtura Zamku Krzyżackiego w Toruniu. Kiedy już herold obwieści przybycie posłów Starosta i Komtur zmienią nieco bieg historii. Usiądą bowiem przy jednym stole, aby podpisać uroczyste porozumienie o współpracy między dwoma toruńskimi zamkami. Porozumieniu przyświecać będzie idea: „Dwa zamki – dwa brzegi – jedno Miasto”.

Następnie historyczny orszak przejdzie ulicami Przedzamcze i Szeroką, a następnie przez Plac Rapackiego i Most im. Józefa Piłsudskiego, by około godz. 15:30 dotrzeć na Zamek Dybów, gdzie rozpocznie się „Majówka z historią”. W jego ramach organizatorzy przewidują wiele atrakcji, m. in.: inscenizacje wydarzeń historycznych w różnych epok, pokazy sarmackie, rodzinne sesje fotograficzne na Zamku, strzelanie z łuku, gry i zabawy średniowieczne, stanowisko z bronią sportową, namiot hetmański z bogatą ekspozycją historyczną. Wydarzenie uświetni koncert barda Huberta Bojarskiego oraz pokaz fireshow.

Z kolei w niedzielę, 1 maja 2016 r. również o godz. 14:00, organizatorzy zapraszają mieszkańców Torunia na uroczystą Mszę Św. celebrowaną przez księdza Wojciecha Raszkowskiego, proboszcza parafii p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Uroczystą oprawę Mszy Św. zapewni także Chór Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu.

Po uczcie duchowej, w poniedziałek 2 maja 2016 r., od godz. 10:00, na Zamku Dybów zacznie się „Majówka ze sportem”, w ramach której odbywać się będą pokazy i prezentacje licznych klubów i stowarzyszeń, które przygotują dla uczestników wydarzenia wiele propozycji gier i zabaw rekreacyjno-sportowych. Mieszkańcy Torunia oraz turyści, którzy tego dnia zdecydują się odwiedzić Zamek Dybów będą mieli okazję wziąć udział m. in. w pokazach karate, ćwiczeniach crossfit, przejażdżkach konnych, wyścigach zdalnie sterowanych samochodów czy turnieju łuczniczym. Organizatorzy przygotowują również wiele interesujących gier i zabaw dla najmłodszych.

Przez wszystkie trzy dni rodzinnej majówki na Zamku Dybów będzie możliwość skosztowania tradycyjnej polskiej kuchni w postaci świeżych wyrobów produkowanych ręcznie przez Folwark „Mat-Era” z Gminy Wielgie.

Wierząc, że pierwsze od wielu lat wydarzenie na Zamku Dybów zapoczątkuje trwałe ożywienie tego miejsca, a także przyczyni się do podniesienia atrakcyjności turystycznej całego lewobrzeżnego Torunia, zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców naszego miasta oraz odwiedzających je turystów, do udziału w przygotowywanych działaniach.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach majówki „Rodzinnie na Dybowie” jest w całości bezpłatny. Więcej informacji o rodzinnej majówce na Dybowie publikujemy na naszym profilu na Facebook’u: http://facebook.com/FundacjaDybow Zachęcamy do odwiedzania go i śledzenia aktualności i kolejnych wydarzeń na Zamku Dybów!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*