Zamek Gaziantep uległ zniszczeniu przez trzęsienie ziemi w Turcji
W wyniku trzęsienia ziemi w Turcji w poniedziałek, został zniszczony 1 500-letni zamek Gaziantep w południowo-wschodniej Turcji. Zamek zaczął powstawać już w II wieku, a później rozbudowali go Rzymianie.
Zniszczenia zamku Gaziantep
Zamek zawalił się podczas trzęsienia ziemi o sile 7,8 w skali Richtera, które uderzyło we wczesnych godzinach porannych 6 lutego 2023 roku.
Niektóre bastiony we wschodniej, południowej i południowo-wschodniej części historycznego zamku Gaziantep w centralnej dzielnicy Şahinbey zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi, szczątki zostały rozrzucone na drodze. Żelazne balustrady wokół zamku były rozrzucone na okolicznych chodnikach. Zawalił się także mur oporowy obok zamku. W niektórych bastionach zaobserwowano duże pęknięcia
– podała turecka państwowa agencja informacyjna Anadolu.
Kopuła i wschodnia ściana historycznego meczetu Şirvani, która znajduje się obok zamku i prawdopodobnie powstała w XVII wieku, również częściowo się zawaliły.
Zamek Gaziantep – krótka historia
Zamek Gaziantep (tur. Gaziantep Kalesi) znajduje się na szczycie kopca w centrum Gaziantep w Turcji. Początkowo był używany jako punkt obserwacyjny w czasach Imperium Hetytów – co najmniej w III wieku p.n.e., a niektórzy przyjmują, że nawet 6 000 lat temu. Potem rozbudowali go Rzymianie w II i III wieku n.e. Za czasów cesarza bizantyńskiego Justyniana I, przeszedł dalszą rozbudowę i renowację w latach 527-565. W tym czasie zamek przeszedł znaczną przebudowę wież – baszt, które podtrzymywane były przez podstawowe budowle, składające się ze sklepionych i łukowych galerii.
Baszty te połączono ze sobą owymi galeriami, a mury obronne zostały dodatkowo rozbudowane zarówno na zachód, południe, jak i wschód, wyznaczając wzgórze. W VI wieku zamek przeszedł remont z 36 nowymi wieżami obronnymi, które zamknęły budowlę w kole o obwodzie około 1 200 m. Cały budynek nabrał nieregularnego, okrągłego kształtu.
Szacuje się, że wież pierwotnie było 565, znajdujących się na zewnętrznych murach twierdzy, jednak nie zachowały się one do dnia dzisiejszego. Wokół zamku znajdowała się także fosa, a przejazd do zamku gwarantował most. W wiekach następujących po okresie bizantyńskim, w szczególności pod rządami Mameluków, Dulkadirydów i Osmanów, budynek obronny był odnawiany od czasu do czasu, zgodnie z bezpośrednimi potrzebami i za każdym razem umieszczano inskrypcje, aby poinformować potomność o przeprowadzonych naprawach.
Później Turcy seldżuccy odnowili starożytną budowlę na wzgórzu miasta Antep (dziś Gaziantep, czyli „bohaterski Antep”), zaraz po klęsce cesarza Romana IV Diogenesa, w bitwie pod Manzikertem 26 sierpnia 1071 roku. Podczas wypraw krzyżowych Antep był zarządzany w 1098 roku przez zachodnich rycerzy, a następnie znalazł się pod wpływem księstwa Antiochii.
Około 1230 roku krzyżowcy zajęli zamek, aby kontrolować handel, który odbywał się wzdłuż rzeki Orontes. W okresie dominacji arabskiej zamek przeszedł ponownie renowację w XV wieku wraz z egipskim sułtanem Qaytbayem.

Z inskrypcji na głównej bramie wynika jednak, że w czasach Imperium Osmańskiego wieże po obu stronach głównej bramy i mostu zamku zostały ponownie przebudowane przez Sulejmana I Wspaniałego. Turcy uczynili z niego unikatowe dzieło sztuki militarnej:
- wzmocnili mury,
- zintegrowali ściany wewnętrzne,
- zmienili architekturę.
W 1940 roku zamek był wykorzystywany jako muzeum historyczne, gromadzące ogromną kolekcję znalezisk artystycznych i architektonicznych, pokazujących turystom cenne i rzadkie mozaiki i unikalne ceramiczne podłogi, a także biżuterię z okresu neolitu, hetyckiego i rzymskiego.
Do tej pory był używany jako Muzeum Panoramiczne Obrony i Bohaterstwa Gaziantep, a okresowo jest emitowany film dokumentalny dotyczący obrony miasta przed siłami francuskimi po upadku Imperium Osmańskiego.
6 lutego 2023 roku zamek został poważnie uszkodzony przez dwa trzęsienia ziemi. Część wschodnich i południowych bastionów zawaliła się, a żelazne balustrady i mury wokół zamku zostały poważnie uszkodzone.
Źródło: CNN