Zamek królewski w Warszawie: plany modernizacyjne

Zamek królewski w Warszawie. Na konferencji prasowej dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przedstawił plany na najbliższe 3 lata. Zapowiedziano między innymi odtworzenie Ogrodu Dolnego oraz remont wież Zegarowej i Grodzkiej

Nowy dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie dr hab. Przemysław Mrozowski, w trakcie konferencji prasowej, zapowiedział, że sztandarowym projektem będzie odtworzenie Ogrodu Dolnego. Ma on nawiązywać do ogrodów w duchu rezydencji barokowych zaprojektowanym w dwudziestoleciu międzywojennym przez Adolfa Szyszko-Bohusza. Obecny projekt ma być oparty właśnie na jego pomysłach.

Ogród ma zostać wykonany w stylu francuskim. Znajdą się tam labirynty utworzone ze strzyżonych żywopłotów, zaś w centralnej części usytuowany zostanie rodzaj zagłębienia z fontannami. Teren ma być gotowy do zwiedzania 2019 r. koszt inwestycji ma wynieść ok. 20 mln złotych. W znacznej części ma być pokryty ze środków pochodzących z dotacji unijnych.

Przemysław Mrozowski planuje także przeprowadzić remont Remont Zegarowej, a także kontynuować renowację Piwnicy Więziennej w Wieży Grodzkiej. Dyrektor planuje także wprowadzić zmiany, które ułatwią korzystanie z Zamku zwiedzającym. Chodzi o ulepszenie przestrzeni, w której znajdują się szatnie oraz część recepcyjna. Nowy dyrektor zastanawia się także nad zmianą dnia darmowego zwiedzania, który obecnie przypada w niedzielę.

Przemysław Mrozowski przypominał także o dwóch ważnych wydarzeniach naukowych, jakie mają mieć miejsce na Zamku Królewskim w tym roku. Mowa tu o sesji poświęconej Ludwice Marii Gonzadze oraz zamkom murowanym w Polsce.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*