Zamek Tenczyn w Rudnie wraca do Potockich

Piękne ruiny zamków, które możemy podziwiać na trasach turystycznych nierzadko w odległych czasach były własnością potężnych i zamożnych rodów. Zamek w Rudnie powraca do potomków rodziny Potockich.

Gmina rozpoczęła proces zwrotu zabytku właścicielom drogą sądową. Jak podaje rada miejska spadkobiercy będę mogli odebrać zamek w najbliższych dniach. Jedyne czego domaga się gmina to zwrotu kosztów, które poniosła za konserwacje oraz zabezpieczenie zamku. Pozew w tej sprawie jest przygotowywany przez lokalne władze. Do roku 2010 zainwestowano 6,88 mln złotych, z czego gmina od siebie dała ponad 1 mln złotych, reszta funduszy pochodziła z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gmina dotychczas zarządzała zabytkiem na podstawie umowy zawartej ze Skarbem Państwa oraz spadkobiercami. Od 2018 roku za organizowanie zwiedzania zamku odpowiada Fundacja New Era Art, której właścicielem jest Jan Potocki.

Warto dodać, że zamek Tenczyn jest kolejną nieruchomością, która zwrócona została Potockim. Wcześniej udało im się odzyskać zespół pałacowo-parkowy (Vauxhallu, Park Bogackiego).

Potoccy również chcą uzyskać odszkodowanie, między innymi za zagubione przedmioty. Roszczenia sięgają w przybliżeniu aż 40 mln złotych. Władze miejskie jednakże uważają, że koszta jakie poniosły za konserwację zabytku częściowo powinny rekompensować roszczenia Potockich.

Źródło: krzeszowiceone.pl
Fot. Wikimedia Commons

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*