Zamek w Szymbarku w nowej odsłonie!

Nowy właściciel zamku w Szymbarku ma bardzo ambitne plany. Chce, aby w przeciągu 5 lat powstał w nim hotel oraz nowoczesne centrum konferencyjne. I nie jest gołosłowny, ponieważ pierwsze prace już ruszyły.

Zabytkowe ruiny zamku wylicytował w marcu 2018 roku w aukcji komorniczej Prezes Spółki IBC Investments, Grzegorz Słyszyk. Sama historia zabytku sięga schyłku XIV wieku, gdyż został on  wzniesiony z inicjatywy proboszcza kapituły pomezańskiej Henryka ze Skarlina. Jednym z jego właścicieli był między innymi Albrecht Hohenzollern. Kres zamku szymbarskiego nastąpił pod koniec II wojny światowej, kiedy Armia Czerwona spaliła go. Zaniedbany pozostawał przez kolejne lata.

Przedsięwzięcie nowego właściciela to nie bagatelny koszt nawet kilkunastu milionów złotych. Celem jest odbudowanie zamku i dogodne nim zagospodarowanie, jak i obszaru wokół niego o powierzchni 12,75 hektara. Właściciel stara się również pozyskać dofinansowanie od instytucji krajowych oraz organów unijnych.

Ponadto władze lokalne Iławy zobowiązały się do współpracy z Panem Słyszykiem. Zarówno w wymiarze procedur administracyjnych oraz w działaniach promocyjnych dla miasta. Efekt finalny zobaczymy za 5 lat.

Źródło: infoilawa.pl
Fot. Wikimedia Commons

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*