Zamek z serialu Wednesday

Czy wiesz, że zamek z serialu Wednesday istnieje naprawdę?

Zamek z serialu Wednesday, hitu Netflixa z 2022 roku, w którym znajduje się Akademia Nevermore, istnieje naprawdę. Znajduje się oczywiście w… Rumunii

Ośmioodcinkowy serial o nastoletniej Wednesday Addams zyskał na popularności szybciej niż Stranger Things. Zamek z serialu Wednesday, oddający niesamowity, mroczny klimat produkcji, miejsce, w którym uczy się główna bohaterka, jest w rzeczywistości obiektem historycznym i znajduje się w Rumunii.

Zajrzyj też tu: Serial Wednesday i historia. Wątki historyczne, które mogłeś przegapić

W listopadzie 2022 roku Netflix wydał nową produkcję z serii Rodziny Addamsów, którą to serię stworzył w zeszłym stuleciu Charles Addams. Serial Wednesday od Netflixa opowiada o nastoletniej Wednesday Addams i jej przygodach w Akademii Nevermore. Zamek z serialu Wednesday to zamek Cantacuzino, który znajduje się w Bușteni w Rumunii, kraju kojarzonym oczywiście z Draculą.

Zamek Cantacuzino w Bușteni
Zamek Cantacuzino w Bușteni

Zamek Cantacuzino to główny plan zdjęciowy w serialu Wednesday. Jego budowa została ukończona w 1911 roku i jest przykładem architektonicznego stylu neorumuńskiego. Dowiedz się więcej o historii zamku z serialu Wednesday, zamku Cantacuzino i przeczytaj, co sądzą o nim gwiazdy serialu, m.in. Jenna Ortega, która wcieliła się w rolę Wednesday Addams, czy Gwendoline Christie, znana głównie z roli w Grze o tron.

Co mówią gwiazdy serialu Wednesday o zamku Cantacuzino?

Aktorka grająca Wednesday Addams, Jenna Ortega, powiedziała:

Spotkałam tam moich ulubionych ludzi na tej planecie. Myślę, że ludzie tam są wspaniali, a miejsce, w którym znajduje się nasza szkoła [Akademia Nevermore] jest również bardzo piękne. To fajne, ponieważ kręciliśmy w prawdziwych zamkach, a jednym z miejsc, do których poszliśmy, była Sinaia i wszystko wyglądało jak z Photoshopa. Nie mogłam w to nawet uwierzyć i pasowało to bardzo, bardzo dobrze do estetyki serialu, więc było odpowiednie.

Gwndoline Christie, brytyjska aktorka, znana głównie z roli w Grze o tron, w Wednesday wcieliła się w rolę dyrektorki Akademii Nevermore, Larissy Weems, była zafascynowana:

Nic nie przygotowało mnie na bajeczne piękno Karpat. Miały niemal halucynacyjny efekt, kiedy pojechaliśmy tam kręcić jeden ze wspaniałych zamków, a była jesień i liście zmieniały kolor i było to po prostu najpiękniejsze doświadczenie (…). Myślę, że to, co jest wspaniałe dla naszych widzów, to to, że zobaczą krajobrazy, których być może wcześniej nie widzieli. I nie tylko docenią piękno Rumunii, ale także będą mieli zupełnie nowe doświadczenie dotyczące świata rodziny Addamsów.

Zamek Cantacuzino
Zamek Cantacuzino

Emma Myers, która wcieliła się w rolę wilkołaczki Enid, współlokatorki Wednesday w Akademii Nevermore, na temat zamku powiedziała:

Były tam na zewnątrz zamku te naprawdę fajne huśtawki, na których wielu z nas bawiło się między [ujęciami]. [Serial] został nakręcony w miejscu zwanym Cantacuzino w Rumunii. Zdecydowanie próbowałam wymknąć się kilka razy, aby węszyć, ale niestety nie zaszłam zbyt daleko…

Scenograf serialu Wednesday, Mark Scruton, powiedział w wywiadzie:

Była tam środkowa kolumna, do której Tim [Burton] naprawdę się przyczepił, która miała taką jakość Rodziny Addamsów, nie będąc bezpośrednim odniesieniem i myślę, że to było podporą dla wszystkiego innego.

Historia zamku Cantacuzino

Zamek Cantacuzino z Busteni ma ogromną wartość architektoniczną, historyczną i artystyczną. Został zbudowany i otwarty w 1911 roku na życzenie księcia Gheorghe Grigore Cantacuzino. Książę znany jest także jako „Nabob”, był premierem Rumunii dwukrotnie: w latach 1899-1900 i 1904-1907.

Książę Gheorghe Grigore Cantacuzino
Książę Gheorghe Grigore Cantacuzino

Budowlę zbudowano w stylu neorumuńskim. Zamek otoczony jest parkiem, którego alejki prowadzą do groty, kaskad i fontann. W Sali Recepcyjnej znajduje się unikalna na skale Rumunii kolekcja heraldyki – rodów bojarskich spokrewnionych z członkami rodu Cantacuzino ze strony wołoskiej.

Budynek został wykonany z cegieł i kamienia według planów Grigore Cercheza i rozciąga się na powierzchni 3148 mkw. Na romantyczną atmosferę jego wnętrza składają się

  • witraże,
  • sztukateria marmurowa,
  • wsporniki,
  • odsłonięte malowane sufity,
  • drewniane, kamienne lub kute żelazne poręcze,
  • przedmioty odlewane z mosiądzu i bogato zdobione.
  • Kominki wykonano z białego kamienia i opatrzono polichromowanymi mozaikami.

Zamek wzniesiono na miejscu starego domku myśliwskiego, który rodzina księcia Cantacuzino wykorzystywała jako przystanek podczas pielgrzymek do Braszowa. Prace budowlane trwały pięć lat, a jego wyposażenie kolejne półtora roku.

Podczas inauguracji w 1911 roku zamek imponował nie tylko stylem i pięknem, ale także nowoczesnymi udogodnieniami jak na tamte czasy, korzystając z elektryczności, kanalizacji i wody pitnej.

Alexandrina Gr. Cantacuzino z gośćmi na zamku Cantacuzinos
Alexandrina Gr. Cantacuzino z gośćmi na zamku Cantacuzinos

Do 1930 roku zamek służył jako letnia rezydencja rodziny księcia Cantacuzino. Zamek należał do rodziny Cantacuzino do jego nacjonalizacji w 1948 roku. W okresie postkomunistycznym zamek został zwrócony bezpośredniej spadkobierczyni, Ioanie Cantacuzino, prawnuczce „Naboba”.

Zamek jest obecnie własnością prywatną i jest otwarty dla publiczności od 2010 roku. Od tego czasu odwiedzają go dziesiątki tysięcy turystów rocznie, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Możesz odwiedzić dziedziniec, na którym znajdują się rzeźby. Możesz również zwiedzić wnętrze zamku wraz przewodnikiem.

Od 2015 roku w zamku znajduje się galeria sztuki, która tymczasowo prezentuje wystawy z pracami kilku artystów. Od 2016 roku na dziedzińcu zamkowym znajduje się park rozrywki dla dzieci i rodziców, a także dwie restauracje z tarasem, otwarte w 2012 i 2020 roku.

No a w 2022 roku zamek zyskał na popularności – jako zamek z serialu Wednesday.

Zobacz więcej historycznych miejsc, które wykorzystano do kręcenia serialu Wednesday:


Źródła:

  • cantacuzinocastle.com [dostęp: 05.01.2023].
  • Where is ‘Wednesday’ filmed? The Netflix series’ main locations revealed, Adam Starkey, NME [dostęp: 05.01.2023].
  • „Wednesday”. Ce impresie le-a lăsat România actorilor din primul serial Netflix filmat la noi: „Nimic nu m-a pregătit pentru asta”, Sebastian Jucan, [dostęp: 05.01.2023].

Comments are closed.