Zarekwirowano ponad tonę ciosów mamutów

W Chinach celnicy zarekwirowali ponad tonę ciosów mamutów oraz kilkadziesiąt rogów nosorożców. Rosyjsko-chiński handel ciosami kwitnie dzięki… ociepleniu klimatu.

W Chinach w prowincji Heilongjiang zarekwirowano blisko 100 ciosów Mammuthus primigenius, a  także 37 fragmentów rogów nosorożców włochatych oraz ponad tonę jadeitu. Były one przewożone w skrytkach w ciężarówce. Największy kieł ma mieć 1,6 m długości. Choć nie ma według chińskich służb celnych międzynarodowego zakazu tym towarem, to nie został on zadeklarowany, dlatego też go skonfiskowano. W trakcie zatrzymania, kierowca twierdził, że przewozi jedynie… soję, po czym uciekł. Finalnie i tak został aresztowany wraz z jeszcze jedną osobą. Przemyt miał pochodzić z Rosji, a do zatrzymania doszło w lutym tego roku.

Jak podają specjaliści, rosyjsko-chiński handel ciosami kwitnie dzięki ocieplaniu się klimatu, który „uwalnia” z wiecznej zmarzliny wiele mamutów, których ma być do odkrycia nawet 10 mln. Eksperci są zdania, że taki handel powinien być zakazany, choćby dlatego, że jest to wymarły gatunek. Ciosy mamutów są często sprzedawane w Chinach jako kość słoniowa.

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*