Zarzuty w kierunku uczestników incydentu pod bramą „Auschwitz”

Uczestnicy incydentu pod bramą obozową w Auschwitz usłyszeli zarzut znieważenia miejsca pamięci. Jedenaście osób znieważyło jedno z największych miejsc eksterminacji na świecie.

Dnia 24 marca 2017 roku około godziny 14 pod bramą obozową w Oświęcimiu miało miejsce przykre zdarzenie. Jedenaście osób (6 osób z polskim obywatelstwem, czterech Białorusinów oraz Niemiec) rozebrało się do naga, a następnie próbowało skuć się łańcuchami, jeden uczestnik zabił jagnię, inny zawiesił na symbolu tego miejsca – napisie „Arbeit macht Frei” – płachtę z napisem „Love”. Całemu „widowisku” towarzyszyły race.

Prokuratura przekazała do informacji publicznej, że wszyscy uczestnicy incydentu zostali zatrzymani oraz przesłuchani. Usłyszeli zarzut znieważenia miejsca pamięci, a jeden mężczyzna usłyszał również zarzut zabicia zwierzęcia.

W Polsce za zabicie zwierzęcia wbrew ustawie grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Za znieważenie miejsc pamięci grozi grzywna lub ograniczenie wolności. Zatrzymani złożyli wyjaśnienia. (…) Wynika z nich, że swoje działanie traktowali jak spektakl, który miał być manifestacją za pokojem na świecie”, mówi zastępca prokuratora rejnowego w Oświęcimiu, Mariusz Słomka.

Auschwitz to niemiecki obóz koncentracyjny założony w 1940 roku w celu więzieniu Polaków. Aushwitz II Birkenau powstał w 1942 roku i szybko stał się miejscem kaźni Żydów. W samym obozie Auschwitz Niemcy zgładzili 1,1 miliona osób, głównie Żydów, ale również Polaków czy Romów.

Brama obozowa z napisem „Arbeit macht Frei” to najbardziej rozpoznawalny symbol tego tragicznego miejsca. Powstała na przełomie lat 1940 i 1941 roku zbudowana przez polskich więźniów politycznych. Wykonanie bramy związane było z wymianą prowizorycznego zewnętrznego ogrodzenia obozu, wspartego na słupach drewnianych, na ogrodzenie stałe na słupach żelbetowych, z drutem kolczastym pod napięciem. Napis nad bramą wykonali więźniowie z komanda ślusarzy pod kierownictwem Jana Liwacza.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*