Hiszpańscy naukowcy współpracujący z krajowym ministerstwem kultury stworzyli niezwykły spis wraków statków zatopionych w regionie Ameryki Północnej i Środkowej. Sporządzona mapa jest obszerna i zawiera aż 681 jednostek. Wszystkie zostały datowane w przedziale nawet od 1492 do 1898 roku.
Hiszpańskie statki od czasów pierwszych ekspedycji Kolumba znane są przede wszystkim z udziału w przewozie zdobyczy z kolonii nowego świata. Transportowano między innymi: srebro, złoto, kamienie szlachetne, przyprawy, kakao czy inne egzotyczne dobra. To stąd wzięła się nazwa hiszpańskiej floty skarbów. Z czasem jednak jednostki te były niszczone przez sztormy, piratów czy okręty wrogich państw.
Naukowcy, którzy zainteresowali się miejscem zatopienia floty postanowili sporządzić mapę i nazwali ją „spisem wraków hiszpańskich statków w Ameryce”. Większość z 681 jednostek wziętych pod uwagę przez badaczy, zlokalizowana jest w pobliżu wybrzeży Kuby, bo aż 249 jednostek. Reszta floty znajduje się na wodach wokół amerykańskiego wybrzeża – 153, Panamy – 66 i Hispanioli – 63, a także w okolicy Bahamów i Bermudów.
Obiektem badania jest między innymi „Santa Maria”, czyli wrak jednego z trzech słynnych statków z pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba z 1492r. Jednostka zatonęła w pobliżu wyspy Hispaniola, obecnie odnaleziono ją u wybrzeży Haiti.
Najmłodsze statki, które objęła mapa sporządzona przez naukowców to kubańskie niszczyciele, które zostały zatopione przez amerykańskie okręty wojenne, w trakcie wojny hiszpańsko-amerykańskiej z 1898 roku. Wysłana wówczas przez Hiszpanię na Kubę flota ekspedycyjna uległa całkowitemu zniszczeniu w bitwie pod Santiago de Cuba.
Naukowcy oprócz lokalizacji statków bardzo ciekawi są też innych szczegółów, jak wiadomo ustalają nazwisko kapitana, posiadane uzbrojenie, liczbę członków załogi i pasażerów, a także ładunek.
Źródła: divers24.pl, wikipedia.pl, tvp.info.pl
Weronika Barabasz