Zmarł ostatni żołnierz wojny polsko-bolszewickiej

Najstarszy mieszkaniec województwa lubuskiego, ostatni uczestnik Bitwy Warszawskiej kpt. Józef Kowalski zmarł w sobotę 7 grudnia – podaje Radio Zachód.

Pan Józef urodził się w 1900 roku. Walczył o niepodległość Polski jako ułan ( w 1920 roku służył w 22 Pułku Ułanów Podkarpackich, w którego szeregach brał udział w bitwie pod Komarowem) oraz żołnierz  Kampanii Wrześniowej ( trafił do niewoli niemieckiej).

Po zakończeniu wojny osiedlił się na Ziemiach Odzyskanych, najpierw na Górnym Śląsku, potem we wsi Przemysław koło Krzeszyc. Gdzie prowadził życie rolnika.

Podczas obchodów swoich 110 urodzin pan Józef Kowalski odznaczony został przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w imieniu premiera wręczono mu również szablę ułańską.

Pogrzeb ostatniego żołnierza wojny polsko-bolszewickiej odbędzie się w najbliższą środę o godzinie 13.00 w kościele w Krzeszycach.

Zródło: Zachód.pl

23 komentarze

 1. szkoda, słuszny wiek

 2. Na wieki cześć i chwała bohaterom!

 3. Niech spoczywa w pokoju i dziękujemy za Niepodległość 😉

 4. Chwała Bohaterom!

 5. Cześć i Chwała BOHATEROM Na Zawsze!!spoczywaj w pokoju

 6. nic nie napisali, że mieszkał samotnie w domu starców… był z nim kiedyś wywiad. Bardzo kontaktowy człowiek. mimo wieku… [*]

 7. Z ludźmi kończy się pewien etap. Nie ma relacji bezposrednich. I wydaje sie okres ważny w historii czasem odległym. A to nie prawda ! Np. Mojej cioci sasiadce urodziły sie trojaczki. Czyli w tym zdarzeniu dzieli mnie do osoby docelowej ( w tym wypadku sąsiadki) jedna osoba czyli ciocia. A teraz realnie . : mój dziadek rozmawiał z powstańcem styczniowym ( jeden człowiek tylko mnie dzieli od powstańca ) jak to nie dawno. Mało tego – ten powstaniec ROZMAWIAŁ Z LUDŹMI co pamietali PIERWSZĄ RZECZYPOSPOLITĄ . Czyli dzielą mnie tylko dwie osoby od szabel kontuszy i ,,mocium panie” czyż to nie dawno ? DAJE DO MYŚLENIA CO ?

 8. NIECH ODPOCZYWA W SPOKOJU [„]

 9. Dziękujemy. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie. Amen

 10. Na Wieki Cześć i Chwała Bohaterom

 11. dziekujemy Ci Boze za takich Polakow jak kpt. Jozef Kowalski.. Na wieki czesc i chwala..

 12. łza się w oku kręci że odszedł w Polsce nie takiej o którą walczył , czołem panie kapitanie !

 13. CHWAŁA CHWAŁA CHWAŁA !!! ( czemu nie ogłoszono żałoby narodowej? )

 14. Chwała bohaterom!

 15. powinien spocząć w HONOROWYM Miejscu z pełnym ceremoniałem wojskowym podczas jego ostatniej drogi. TACY LUDZIE POWINNI ŻYĆ WIECZNIE… ŚMIERĆ PANA KPT. POWINNA ZOSTAĆ ŻAŁOBĄ NARODOWĄ

 16. a się w oku kręci że odszedł w Polsce nie takiej o którą walczył

 17. Jacek Mogielski

  Na wieki cześć i chwała bohaterom!

 18. … CHWAŁA BOHATEROM !!!! W NIEBIE MA SWOJE MIEJSCE JAKO ŻOŁNIERZ …

 19. Popieram! Jak to miło, że są jeszcze patrioci w naszej Ojczyźnie. Grzegorzu tak samo myślę, że to wszystko co było.. to było po prostu wczoraj. Oby więcej nikt w nocy nie zastukał do naszych drzwi. A propos kpt. Józefa Kowalskiegp — powinien być chowany z honorami (popieram), rodzina jego powinna mieć zapewnione godne warunki życia TU !! – w Polsce, od rana do nocy informacja i historyczne nawiązania do czasów naszych dziejów… a nie to. . . co leci :-(( /jedzenie, tycie, odchudzanie i podobne s… w banie/

  Jemu; Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

 20. Wielka strata

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*