Zmarł prof. Trzeciakowski

W dniu wczorajszym, tj. 7 stycznia 2017 roku, w wieku 86 lat zmarł prof. Lech Trzeciakowski. Był poznańskim historykiem i wykładowcą akademickim, badaczem XIX i XX stulecia.

Jego ojciec był Powstańcem Wielkopolskim. W 1959 roku otrzymał doktorat, a w 1981 został profesorem zwyczajnym. Pracował jako nauczyciel w szkołach, jako pracownik naukowo-dydaktyczny w IH Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; był dyrektorem Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Od 2001 roku był profesorem Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Był również członkiem Związku Młodzieży Polskiej na UAMie, a także członkiem PZPR. Spod jego skrzydeł wyszło 200 magistrów, 20 doktorów; uczył m. in. W. Molika, P. Matusika, A. Michnika.

Wiele swoich publikacji poświęcił historii Wielkopolski i Poznania, np. Polityka polskich klas posiadających w Wielkopolsce w erze Capriviego, Walka o polskość miast Poznańskiego na przełomie XIX i XX wieku, ale nie tylko: Powstanie listopadowe a problem świadomości historycznej, Kulturkampf w zaborze pruskim.

Źródła: gloswielkopolski.pl, wikipedia.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*