Znaleziono podstawę działka przeciwlotniczego 3,7 cm Flak

Pasjonat historii z małopolski, przeszukując lokalne tereny, natrafił na podstawę do działka przeciwlotniczego 3,7 cm Flak. Unikatowy zabytek pochodzi z czasów II wojny światowej. Pozostawiona pamiątka wojenna przeleżała na polu 80 lat.

Rzadkie, odkrycie ze względu na miejsce, zostało dokonane w Małopolsce przez miejscowego poszukiwacza zabytków. Pasjonat sądził, że natrafił na pozostałości po działku przeciwlotniczym Flak 3,7 cm. Jego tezę potwierdziła Małopolska Grupa Poszukiwawczo Historyczna. Podstawa broni przeciwlotniczej leżała na polu całkiem odsłonięta. Według relacji, właściciel był nieświadomy, że tak ciekawa pozostałość historyczna znajduje się na jego polu.

Działo było w pełni automatyczne i skuteczne przeciwko samolotom lecącym na wysokości do 4200 m. Armata produkowana była zarówno w wersji holowanej, jak i samobieżnej. Oryginalne działo 37 mm zostało opracowane przez Rheinmetall w 1935 roku jako 3,7 cm Flak 18. Posiadając elastyczną doktrynę, Niemcy używali swoich dział przeciwlotniczych również w roli wsparcia naziemnego. Armata miała całkowitą długość 89 kalibrów, co pozwalało na maksymalny pułap 4800 m. Penetracja pancerza była znaczna przy użyciu dedykowanej  amunicji, z odległości 100 m mogła przebić 36 mm pancerza. Modernizacja na przestrzeni lat zmniejszała masę całkowitą, zmieniając sposób mocowania. Najczęściej produkowane były Flak 36/37.

Źródło: onet.pl

Fot. Wikimedia Commons

Konrad Ogłaza

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*