Zobaczymy ORP Wicher i to bez wchodzenia do wody | model 3D

Mało, który okręt ma tak bogatą historią jak ORP Wicher. W swoim życiu zdążył spełnić się, jako aktor. Bronił też Helu w 1939 roku a potem zatonął i do dziś spoczywa na dnie Bałtyku. A teraz jest szansa go zobaczyć i to bez schodzenia pod wodę.

Pierwszy polski kontrtorpedowiec ORP “Wicher” od zawsze budził zainteresowanie. Dziś spoczywa na dnie Bałtyku i jego wrak mogą oglądać tylko doświadczeni płetwonurkowie. Teraz pojawiła się szansa, że będziemy mogli zobaczyć go wszyscy, bez wcześniejszych ćwiczeń z nurkowania i to w Internecie.  Od 2017 roku prace nad wizualizacją trójwymiarową „Wichra” prowadzi Dział Digitalizacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku we współpracy z archeologami- nurkami.

Specjaliści z NMM zgromadzili bogatą dokumentację fotograficzną, która pozwoliła na opracowanie trójwymiarowego modelu okrętu, który niedawno został udostępniony zainteresowanym.

Wizualizacja 3D pozwoliła na szczegółowe ukazanie wszystkich, najdrobniejszych nawet elementów okrętu i jego uzbrojenia.

Trójwymiarowe ukazanie ORP Wicher jest pierwszym tego typu osiągnięciem pomorskich archeologów, historyków i informatyków. W planach naukowcy mają jeszcze wykonanie wizualizacji innych polskich okrętów wojennych, a nawet szwedzkiego galeona „Solen”, zatopionego w bitwie pod Oliwą  w 1627 roku.

Źródło: kaszuby24.pl

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*