Żołnierze Maczka uczcili 73. rocznicę wyzwolenia Bredy

Weterani 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka w poprzedni weekend (28-29 października) uczcili rocznicę wyzwolenia holenderskiego miasta – Bredy. Ostatni żyjący żołnierze gen. Maczka podpiszą m.in. list intencyjny ws. budowy memoriału gen. Stanisława Maczka w ów holenderskim mieście.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 28 października na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym, na którym spoczywa generał. Następnie przez centrum miasta przemarszowała kompania honorowa z orkiestrą wojskową 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej na czele. W przemarszu uczestniczyły dzieci i uczniowie z Polski. Kolejnym krokiem programu było podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy memoriału Generała Maczka w Bredzie. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał wiceminister kultury Jarosław Sellin. Ze strony holenderskiej swój podpis złożył sam burmistrz Bredy – Paul Depla.

W niedziele uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w lokalnym kościele im. Św. Wawrzyńca. Z kościoła uczestnicy obchodó przenieśli się ponownie na polski cmentarz. Tam odczytano apel poległych,  wystąpienie szefa UdSKiOR, a także składanie wieńców. Pomimo, że Generał Stanisław Maczek zmarł w Edynburgu (Wielka Brytania) jego ostatnią wolą było spocząć wśród swoich żołnierzy. I tak też się stało. Generał Maczek spoczywa wśród 140 swoich podkomendnych na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Bredzie. I tamże przy grobie Maczka zakończyły się obchody. W śród uczestników było ostatnich 8 żyjących żołnierzy 1. Dywizji Pancernej. 5 Polaków, 2 Holendrów i 1 Brytyjczyk.

Generał Maczek oraz „jego” wojsko są uznawani z bohaterów w Holandii. Stanisław Maczek otrzymał honorowe holenderskie obywatelstwo za działania mające na celu przepędzenia Niemców z Holandii. Po wojnie gen. Maczek przez komunistyczne władze został pozbawiony polskiego obywatelstwa. W 1989 roku premier Rakowski wysłał list Maczkowi, w którym przepraszał go za ten haniebny czyn komunistycznych władz. Na kilka lat przed śmiercią zostało przywrócone Maczkowi polskie obywatelstwo oraz nadano mu awans na stopień wojskowy Generała Broni. Po wojnie pracował jako barman edynburskim hotelu.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*