Żołnierze największych armii II wojny światowej. Figury z kolekcji Jacka Sułowskiego

Muzeum Regionalne w Kutnie zaprasza na wystawę „Żołnierze największych armii II wojny światowej. Figury z kolekcji Jacka Sułowskiego”. Na ekspozycji prezentowane są 274 figur żołnierzy z okresu II wojny światowej oraz 34 modele pojazdów w nietypowej skali 1:6. Skala ta nie jest czymś nowym, już w latach 70-tych pojawiły się na rynku, były jednak bardziej zabawkami niż modelami. Dopiero pod koniec lat 90-tych skala 1:6 stała się obiektem zainteresowania poważnych kolekcjonerów za sprawą firmy Dragon.

Figury prezentowane na wystawie to repliki wiernie oddające oryginalne umundurowanie, oporządzenie, broń żołnierzy różnych formacji wojsk alianckich i niemieckich. Twarze figurek często wzorowane są na twarzach aktorów, gotowa figura może więc dodatkowo kojarzyć się z postacią z filmu wojennego. Wytrawny widz dojrzy również żołnierza rosyjskiego o twarzy … Putina.

Figury o wysokości 25-30 cm wykonane są z plastiku, żywicy i mają ruchome stawy kończyn, zginane tułowia. Dzięki temu mogą przybierać rozmaite postawy, pozy. Mundury wykonane są z sukna mundurowego, dzianiny, skóry naturalnej i ekologicznej. Obuwie z obu rodzajów skór. Szyte tak jak oryginalne – z pikowaniami, stębnowaniami, zapięciami na miniaturowe guziki, sprzączki, rzepy, troczki. Oporządzenie i broń mogą wręcz zaskakiwać wiernością, z jaką naśladują oryginały. Broń ma ruchome części, można przeładowywać i wymieniać magazynki, w kaburach znajdują się pistolety, a w ładownicach magazynki.

Wystawę można oglądać w kutnowskim Muzeum do 27 września 2015 r.

Więcej informacji na stronie: www.muzeumkutno.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*