Życie codzienne arystokracji | Recenzja

Życie codzienne arystokracji, Maja i Jan Łozińsscy

Arystokratką, ach arystokratą być!

Za sprawą Mai i Jana Łozińskich mamy niebywałą okazję podejrzenia codziennych zmagań nieistniejącej już klasy społecznej jaką stanowiła arystokracja. Życie codzienne arystokracji to miła przechadzka po ich salonach, sypialniach i garderobach okraszona mocą zdjęć z rodzinnych albumów. Szczególnie ciekawy wydał mi się pokój dziecięcy, a w nim obowiązkowy zestaw zabawek: koń na biegunach, lalki i misie z całą garderobą ubranek, kolejki na szynach, blaszane szable, klocki. Jednak jeden kąt w pokoju zawsze musiał zostać niezagospodarowany, by stanowić miejsce kary za złe zachowanie. Bycie małym arystokratą zobowiązywało.

Książkę można kupić w księgarni Wolum.pl – Życie codzienne arystokracji

Wśród bogato wyposażonych komnat, znalazło się także miejsce na codzienne problemy. Autorzy nie szczędzą zabawnych historii z życia zamożnych rodów. Skomplikowane relacje, mezalianse, smaczki, z pewnością dziś znalazłyby się na pierwszych stronach kolorowych magazynów. Jakie potrawy lądowały na ziemiańskim stole? Jakie miała przyzwyczajenia ta specyficzna grupa? Kto, przy jakim stole zasiadał? Ówczesnych celebrytów autorzy delikatnie odzierają ze splendoru, sprowadzają ich czytelnikowi na ziemię, dzięki temu przestają być legendą, a realną częścią polskiej historii.

Aby dostrzec to uwarunkowania, które miały wpływ na życie elity polskiego ziemiaństwa, warto choćby w skrócie przyjrzeć się jej dziejom oraz zmieniającej się pozycji w społeczeństwie. Na barkach arystokracji spoczywała polityka, reprezentacja kraju na zewnątrz, a także wspieranie kultury narodowej. Czy bardziej się zasłużyła dla ojczyzny czy jest raczej winna jej schyłkowi? Odpowiedź na to pytanie, z pewnością znajdzie każdy kto sięgnie po wspaniale wydaną książkę Życie codziennie arystokracji. Żaden arystokrata nie powstydziłby się takiej książki w swojej biblioteczce  Ta lektura zachwyci każdego.

Ocena recenzenta: 6/6

Paulina Błuszko

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*