Muzea w Poznaniu - stary rynek z lotu ptaka

5 nietypowych muzeów w Poznaniu

Inne, wyjątkowe i warte przeżycia. Poznaj wybrane przez nas atrakcje i muzea w Poznaniu

W Poznaniu znajduje się kilkadziesiąt jednostek muzealnych, a atrakcji – jeszcze więcej. My przedstawiamy Ci te nietypowe, wyjątkowe. I oczywiście w klimacie historii. Oto muzea w Poznaniu, które nie pozwolą Ci się nudzić.

1. Jak muzea w Poznaniu to… Rogalowe Muzeum Poznania. Koniecznie!

To nie jest zwykłe muzeum! Wizyta w tym miejscu to właściwie warsztaty. W 500-letniej, renesansowej kamienicy z widokiem na Stary Rynek w Poznaniu poznasz historię miasta i jego najpopularniejszego smakołyku – rogala świętomarcińskiego. Ale to nie koniec. Możesz sam wziąć udział w robieniu rogali, jednocześnie słuchając zabawnych historyjek i legend w gwarze poznańskiej.

Jeśli odpowiednio zaplanujesz wizytę, załapiesz się także na pokaz trykających się koziołków na wieży ratuszowej. I nie będzie Ci przeszkadzać znany na całą Polskę, rozkopany Stary Rynek, bo koziołki będziesz oglądać dokładnie na wprost, przez okno jednej z najpiękniejszych kamienic miasta.

Najlepsze atrakcje Muzeum, czyli pokaz rogalowy z koziołkami, obejmują:

  • legendy o mieście i powstaniu rogali świętomarcińskich, a także o koziołkach poznańskich,
  • oryginalną recepturę i składniki potrzebne do wyrobu rogali,
  • degustację i wspólny wypiek rogali za pomocą tradycyjnych narzędzi,
  • multimedialną prezentację historii Poznania,
  • niesamowitą atmosferę w zabytkowej, renesansowej kamienicy, o którą dba prowadzący w gwarze poznańskiej,
  • no i widok wprost na wieżę ratuszową z poznańskimi trykającymi się koziołkami.

Pokaz trwa nieco ponad godzinę. Warto zarezerwować bilety on-line wcześniej. Jest to świetny pomysł na rodzinne wyjście, ale jest także opcja zorganizowania pokazów dla większych grup.

Lokalizacja: Stary Rynek 41/2 (wejście od ul. Klasztornej 23), 61-772 Poznań

Bilety: w zależności od pokazu (rogalowy/rogalowo-koziołkowy): 28/33zł za bilet ulgowy, 31/35zł za bilet normalny, bilet rodzinny 28/33zł od osoby.

2. Historyland. Historia pokazana w klockach LEGO

To ciekawy projekt, który powstał z pasji i miłości do historii, klocków i miasta Poznania. Na jednej z hal MTP w samym centrum miasta znajduje się wystawa stworzona z MILIONA klocków LEGO, która przedstawia 1000 lat historii Polski. Historyland to połączenie zabawy, nauki i najnowszej technologii. I świetna opcja zarówno dla małych, jak i dużych fanów historii (i klocków).

Na zaprezentowanych makietach poznasz Historię Polski zbudowaną z klocków. Znajdziesz tam takie punkty, jak:

  • makieta osady w Biskupinie, objęta patronatem Muzeum Archeologicznego w Biskupinie,
  • makieta bitwy pod Grunwaldem, objęta patronatem Muzeum Bitwy pod Grunwaldem,
  • bitwa morska pod Oliwą, w której walczysz ze szwedzką flotą,
  • klasztor na Jasnej Górze, z wirtualną rzeczywistością oglądaną przez gogle VR,
  • bitwa o Monte Cassino, z efektami świetlnymi,
  • obrona Westerplatte, w postaci interaktywnej przygody,
  • stocznia gdańska, z zachowanymi wieloma szczegółami,
  • katedra wawelska, z ziejącym ogniem smokiem wawelskim,
  • krakowski Rynek z sukiennicami, Kościołem Mariackim i wieżą ratuszową.

Jak widzisz, postawiono na kluczowe wydarzenia i miejsca z dziejów Polski, od czasów najdawniejszych po historię najnowszą. Na miejscu znajdują się także kawiarnia, sala zabaw dla dzieci, no i oczywiście – sklep z klockami LEGO. Możliwe są również wycieczki większych grup.

Lokalizacja: Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, Hala 3A, 60-734 Poznań

Bilety: ulgowy od 28 zł, normalny od 38zł, rodzinny 115 zł

3. Muzeum Czekolady

To pyszne warsztaty, świetne dla grup szkolnych, ale możliwe są także zajęcia indywidualne – zarówno dla dzieci, rodzin, jak i dorosłych. W trakcie odwiedzin Muzeum Czekolady poznasz historię powstania czekolady i sam proces jej powstawania od plantacji po tabliczkę. Dodatkowo poznasz i posmakujesz czekoladowych pralinek.

Na warsztatach w prawdziwym stroju deseranta najpierw poznasz smak ziarna kakao, a później stworzysz własną tabliczkę czekolady. Sam ją zapakujesz i zabierzesz ze sobą do domu (lub zjesz w drodze).

Muzeum Czekolady oprócz Poznania znajduje się także w Toruniu. Ale w ofercie znajduje się także mobilne muzeum – dotrze do każdego. Indywidualnie, do firmy czy na festyn.

Lokalizacja: ul. Wrocławska 12, 61-838 Poznań

Bilety: dzieci 45zł i 35 zł opiekun, dorośli 50zł

4. Rezerwat archeologiczny Genius loci

Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądał gród poznański 1000 lat temu? W Genius loci masz taką możliwość. W temat wprowadzi Cię najpierw film 3D, a później zobaczysz na własne oczy oryginalne pozostałości po wale grodowym z X wieku!

Dzięki nowoczesnej technologii i ogromowi pracy, jaką włożyli archeolodzy w to miejsce, zdziwisz się, jak bardzo zaawansowany inżynieryjnie był gród w tamtym okresie. Muzeum jest nieduże i jego zwiedzanie zajmie Ci mniej niż godzinę, ale to świetny przykład muzealnictwa XXI wieku. Jest jednak częścią Muzeum Archeologicznego w Poznaniu na ul. Wodnej, do którego również warto zajrzeć w trakcie zwiedzania poznańskiej starówki.

Lokalizacja: ul. Ks. I. Posadzego 3, 61-108 Poznań

Bilety: ulgowy 10zł, normalny 15zł

5. Centrum szyfrów Enigma

Zapewne wiesz już, że to polscy matematycy, Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, mieli swój udział w złamaniu szyfrów Enigmy. Ich historię poznasz w Centrum szyfrów Enigma, opowiedzianą w szerszym kontekście. I to szerszym niż myślisz, bo zrozumiesz, jaki wpływ mieli polscy kryptolodzy nie tylko na przebieg II wojny światowej, ale i rozwój późniejszy rozwój cyfrowego świata.

Dzięki multimedialnej i interaktywnej wystawie, nie tylko poznasz historię szyfrowania od czasów najdawniejszych, ale i Ty osobiście możesz przejść przyśpieszony kurs szyfrów! Znajdziesz ukryte w tym miejscu zaszyfrowane wiadomości? Rozwiążesz zagadki przeszłości?

Lokalizacja: ul. Św. Marcin, 78 61-809 Poznań

Bilety: ulgowy 15zł, normalny 20zł

To tylko wybrane przez nas propozycje. Muzeów i atrakcji w Poznaniu jest całe mnóstwo. Co więcej, co jakiś czas pojawia się coś nowego! W naszym małym zestawieniu zebraliśmy te muzea w Poznaniu, które z pewnością warto zobaczyć – każde z nich jest inne, nietypowe, wyjątkowe. Które z nich dodajesz do swojej listy? A może któreś z nich możesz już odhaczyć? Podziel się z nami swoimi wrażeniami!

Comments are closed.