Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Multimedia

Subskypcja RSS<

Imperium Lechitów z naukowego punktu widzenia | Video

Imperium Lechitów

Zapraszamy do obejrzenia bardzo ciekawego wykładu pt.: „Imperium Lechitów z naukowego punktu widzenia”. Podczas tego spotkania omawiany jest problem mitycznego mocarstwa, które ponoć miało istnieć na ziemiach polskich, jeszcze przed czasami dynastii piastowskiej. Temat ostatnimi czasy zdobywa ogromną popularność. Wydawane są książki, kręcone filmy na YT i pisane artykuły, które mają przybliżyć to wyimaginowane lechickie mocarstwo. Czytaj więcej »

Pocałunek mongolskiego księcia | Video

Leszek Sykulski, Geopolityka

Tym razem w cyklu Geopolityka zapraszamy na fragment wykładu dr Leszka Sykulskiego o dwóch obrazach w polskiej historii sztuki i jednej koncepcji w geopolityce. Czytaj więcej »

Globalny bunt – 1968 | Część 2

Zapraszamy na drugą część filmu o młodzieżowej fali protestów, która się przetoczyła przez świat w 1968 roku. W tej części zobaczymy protesty spowodowane długotrwałą wojną w Wietnamie. Czytaj więcej »

Globalny bunt – 1968 | Część 1

Rok 1968 jest kojarzony z falą młodzieżowych protestów, które przetoczyły się przez cały świat. Don Kent zabiera nas w podróż w czasie do lat 1965-1975,  aby ukazać nam te wydarzenia, których początkiem była walka o prawa Murzynów w USA w latach 60-tych. Czytaj więcej »

Konflikt religijny na Ukrainie? | Video

Z cyklu Geopolityka dr Leszek Sykulski tym razem zabierze nas za naszą wschodnią granicę na Ukrainę i przybliży nam temat związany z konfliktem religijnym w tym kraju.  Czytaj więcej »

Jak Polska debiutowała na Mundialu (1938) | Video

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Oblicza XX wieku”. Gdy Polacy po raz pierwszy pojechali na Mundial skazywano ich na pogrom. Tymczasem skomplikowali turniej faworytom. Był rok 1938. Poznajcie kulisy pierwszego udziału Polski na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Czytaj więcej »

Wojna liniowa a wojna nieliniowa | Video

W cyklu Geopolityka dr Leszek Sykulski przybliży nam dwa terminy, wojna liniowa i wojna nieliniowa oraz ukaże jakie są między nimi różnice. Czytaj więcej »

Walt Disney – od marzeń do Myszki Miki | Video

Twórca kreskówek znanych na całym świecie. Jaki naprawdę był Walt Disney i jaka jest jego historia? Kto tak naprawdę stworzył Myszkę Mikii? Zapraszamy na pierwszą biografię w „Obliczach XX Wieku”. Czytaj więcej »

1492: Nowy Świat | Video

Historyk Patrick Boucheron opowiada o datach, które na zawsze zapisały się na kartach Historii. Rok 1492 zapisał się w zbiorowej pamięci odkryciem Ameryki i końcem średniowiecza. Jednak nie sposób zrozumieć znaczenia tego wydarzenia bez umieszczenia go w bardziej złożonym kontekście historycznym… Czytaj więcej »

20 czerwca 1789: przysięga w sali do gry w piłkę

20 czerwca 1789 r. przedstawiciele stanu trzeciego gromadzą się w sali do gry w piłkę w pałacu wersalskim i postanawiają nie rozejść się, dopóki nie uchwalą konstytucji Francji. To prawdziwy kamień milowy Historii. Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry