Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wydarzenia

Subskypcja RSS<

W Turcji otwarto ponownie w sto lat po porzuceniu asyryjski klasztor z VI wieku

Po stu latach od opuszczenia ponownie otwarto założony w VI wieku przed Chrystusem klasztor w tureckiej prowincji Batman. Klasztor po wieku nieużywania został poddany renowacji i ponownie oddany do użycia asyryjskiej wspólnocie religijnej, która niemal natychmiast po odzyskaniu miejsca kultu przeprowadziła w nim swoje pierwsze obrzędy. Asyryjczycy są wspólnotą religijną, która swoich początków dopatruje się w starożytnej Mezopotamii. Wyznawcy posługują ... Czytaj więcej »

Znaleziono najstarszy znany zestaw do tatuowania na świecie

Tatuaże od czasów starożytnych są uznawane za sztukę. Jednak w materiale archeologicznym pozostawiają jedynie słabe, ledwie rozpoznawalne ślady. Co prawda są odkrywane ślady takowych, jednak są to nieliczne przypadki. Podobnie archeolodzy powoli uczą się rozróżniania igieł do tatuowania od tych służących do szycia. Pomimo trudności wynikających z rozpoznawania starożytnego sprzętu do tatuowania, prawdopodobnie odkryto najstarszy na świecie zestaw narzędzi służących ... Czytaj więcej »

Naukowcy przyjrzą się roli edukacji przed odzyskaniem niepodległości

Jaką rolę odegrała szeroko rozumiana edukacja w procesie modernizacji społeczeństwa w Królestwie Polskim i na pozostałych ziemiach polskich w zaborze rosyjskim w latach 1905-1918? Zbadają to naukowcy z sześciu polskich uczelni. Projekt „Edukacja, oświata i wychowanie w kształtowaniu polskiej nowoczesności i niepodległości w latach 1905-1918”, którym kierują badacze z Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskał dofinansowanie MNiSW w konkursie ... Czytaj więcej »

Steven Spielberg planuje zekranizowanie komiksu o polskim lotniku

Reżyser kultowych filmów dąży do stworzenia pełnometrażowego filmu opowiadającego o wielonarodowej eskadrze lotniczej. Film ma być oparty na serii 247 komiksów Blackhawk wydawanych przez prawie pół wieku. Amerykański reżyser po sukcesach odniesionych przez poprzednie filmy nakręcone wspólnie ze studiem Warner Bros przygotowuje się do ekranizacji serii jednego z kultowych komiksów autorstwa DC Comics. Blakchawk, bo o nim mowa, jest opowieścią ... Czytaj więcej »

Wraz z rolnictwem w Europie pojawiły się nowe źródła światła

Wraz z pojawieniem się rolnictwa w Europie nastąpiła nie tylko rewolucja w kwestii pozyskiwana żywności, ale również zmiany w stosowanych źródłach światła – powiedział w rozmowie z PAP archeolog dr Krzysztof Tunia. Na terenach obecnej Polski do mniej więcej V tysiąclecia p.n.e. do rozświetlania ciemności stosowano światło z ogniska oraz zapewne, co najwyżej, żagwie, czyli pochodnie w formie drewnianych szczap. ... Czytaj więcej »

Gruzja/ Otwarto polską stację archeologiczną im. prof. S. Krukowskiego

Interdyscyplinarne Centrum Badawcze im. Prof. S. Krukowskiego będzie główną bazą m.in. dla archeologicznych ekspedycji z Polski. Placówkę otwarto we wtorek w Kutaisi w zachodniej Gruzji – poinformował PAP jej kierownik, dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski. Ze strony gruzińskiej nowo powołanym centrum zarządza Narodowa Agencja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Partnerem polskim jest Uniwersytet Warszawski. „Jest to pierwsza zagraniczna stacja archeologiczna na Zakaukaziu” – ... Czytaj więcej »

Raport NCK dot. zbrodni katyńskiej. Ile osób wie coś na jej temat?

W ostatnich latach wzrosła liczba osób, których wiedza o zbrodni katyńskiej jest dość powierzchowna. Tak wynika z raportu Narodowego Centrum Kultury (NCK). Mimo tego, około 90% badanych wie o zbrodni NKWD z 1940 roku. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK, zwrócił uwagę, że choć większość badanych przyznała, że posiada wiedzę o zbrodni katyńskiej, była ona powierzchowna – To są deklaracje, postawy, bo ... Czytaj więcej »

Flagi kapitolskie dla uczestników Powstania Warszawskiego

Flagi te symbolizują trwałą przyjaźń istniejącą między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Ich wręczenie jest wyrazem uznania dla powstańców warszawskich. W piątek, 13 kwietnia odbyła się specjalna uroczystość w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich. To dla nas wielki zaszczyt być dzisiaj tutaj z państwem, żeby wyrazić uznanie dla bezinteresownego poświęcenia ze strony państwa i państwa rodzin dla Polski – powiedział attache ds. ... Czytaj więcej »

Archeolodzy odkopali pozostałości grecko-rzymskiej świątyni w Egipcie

Czwartego kwietnia bieżącego roku Egipski minister dziedzictwa narodowego poinformował o odkryciu ruin grecko-rzymskiej świątyni. Została ona odkopana przez archeologów prowadzących pracę wykopaliskowe na pustyni położonej na zachodzie Egiptu, pięćdziesiąt kilometrów od oazy Siwa. Znalezisko datowane jest na okres między II wiekiem p.n.e., a III wiekiem n. e. Egipskie ministerstwo dziedzictwa narodowego poinformowało w dniu czwartym kwietnia bieżącego roku o odkryciu ... Czytaj więcej »

GIF-y zabiorą nas w podróż w czasie. Polacy zrekonstruowali antyczne zabytki

Polscy projektanci nałożyli na zdjęcia ruin ich wizualne pierwowzory. Dzięki temu przywrócili słynnym budowlom dawną chwałę. W ten sposób zmodyfikowali zdjęcia siedmiu antycznych zabytków. Za projekt odpowiedzialni są Maja Wrońska i Przemek Sobiecki z This Is Render. Animacje stworzyli dla Expedii. O jakich zabytkach mowa? Pantenon, Grecja Pantenon jest jednym z centralnie położonych budynków ateńskiego Akropolis. Budowano go od 447 ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry