Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wydarzenia

Subskypcja RSS<

A jednak, Bursztynowa Komnata w Mamerkach

Choć dotychczasowe poszukiwania Bursztynowej Komnaty na terenie bunkrów w Mamerkach okazały się bezowocne, to już 27 kwietnia turyści będą mogli na własne oczy przekonać się, jak wyglądało to zaginione dzieło sztuki. Bursztynowa Komnata – sala wyłożona sześcioma tonami bursztynu i mozaikami – powstała w Niemczech na zamówienie króla Prus Fryderyka Wilhelma I. W trakcie trwających 11 lat prac, głównymi jej ... Czytaj więcej »

Odnaleziono szczątki Samuela Taylora Coleridge’a

Po latach odnaleziono w piwnicy z winami trumnę ze szczątkami poety Samuela Taylora Coleridge’a. Miłośnicy literatury od dawna wyrażali szacunek poecie pod poświęconymi mu tablicami zamieszczonymi na kościelnym murze. Nikt jednak nie spodziewał się, że trumna ze szczątkami Coledrige’a spoczywa spokojnie za murem oddzielającym XVII-wieczną piwnicę na wino od krypt zbudowanego w 1831 roku kościoła św. Michała w północnym Londynie. ... Czytaj więcej »

Czy uda się odtworzyć XVIII-wieczny Ogród Saski?

XVIII-wieczny barokowy Ogród Saski w Supraślu (okolice Białegostoku) był pierwszym publicznym parkiem w tamtym regionie. Teraz ma szansę odzyskać dawne piękno. Archeolodzy prowadzą badania, a władze miasteczka zleciły zrobienie dokumentacji projektowej. W 2016 roku wichura, która przeszła nad Supraślem, zniszczyła park. W ubiegłym roku władze miasta, Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz prof. Mirosław Kupryjanowicz z Uniwersytetu w Białymstoku podpisali list ... Czytaj więcej »

Silnik i elementy amerykańskiego samolotu bombowego Liberator odnalezione na polach Krzczonowa

W sobotę 21 kwietnia br., na zaproszenie „Społecznego Komitetu Upamiętnienia Poległych Pilotów SAAF RAF w katastrofie Liberatora B24L EW-250 w 1944 r.”, Stowarzyszenie „Wizna 1939” zorganizowało i przeprowadziło prace badawcze w rejonie miejsca upadku samolotu. Celem prac było dokładne zlokalizowanie miejsca katastrofy i odnalezienie ocalałych części i szczątków maszyny. 16 października 1944 r. realizujące misję pomocy dla polskiego Państwa Podziemnego, ... Czytaj więcej »

Majówka z historią na Zamku Dybów w Toruniu | Patronat

Ponad 100 rekonstruktorów weźmie udział w Majówce z historią na Zamku Dybów w Toruniu! 28 i 29 kwietnia przeniesiemy się w czasie i poznamy historię od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne. Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” z przyjaciółmi zapewnią rozrywkę dla całych rodzin i weekend wypełniony niezwykłymi atrakcjami – w tym wspaniałymi nagrodami dla uczestników wieloboju historycznego! Impreza rozpocznie ... Czytaj więcej »

W obrębie fundamentów Uniwersytetu Medycznego w Płowdiwie odnaleziono rzymski grobowiec

Podczas prac remontowych przeprowadzanych w budynku Uniwersytetu Medycznego w Płowdiwie natrafiono na pozostałość rzymskiego grobowca z czasów antycznych. Grób jest datowany na okres między II a III wiekiem naszej ery. Znajdował się w zachodniej części nekropolii starożytnego miasta Philippopolis. W bułgarskim mieście Płowdiw niespodziewanie doszło do niezwykłego odkrycia. W trakcie prac remontowych przeprowadzanych na instalacji parowej w urządzeniach medycznych stosowanych ... Czytaj więcej »

Geopolityczne tło wojny w Syrii | Video

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu dr Leszka Sykulskiego z cyklu Geopolityka. Tym razem nasz ekspert porusza bardzo gorący temat, czyli konflikt w Syrii. Czytaj więcej »

Odnaleziono obrazy zagrabione w czasie wojny

Policjanci z wydziału kryminalnego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnaleźli i zabezpieczyli w ciągu trzech miesięcy obrazy zagrabione w czasie wojny z Muzeum Narodowego w Krakowie. W styczniu znaleziono obraz autorstwa Józefa Pankiewicza, który funkcjonuje pod dwoma tytułami: „Martwa natura z araukarią” oraz „Ananas”. Około 80 lat jego los nie był znany i figurował w bazie strat ... Czytaj więcej »

Nowe odkrycie w Muzeum Auschwitz

Podczas prac konserwacyjnych znaleziono zgnieciony fragment papieru. Muzeum poinformowało o tym 10 kwietnia na swoim Twitterze. Okazał się on kawałkiem gazety „Chwila poranna”, która była wydawana w języku polskim od 1934 do 1939 roku. Informacja o znalezisku została zawarta w trzech Tweetach (krótka wiadomość tekstowa zawierająca maksymalnie 280 znaków): „Podczas konserwacji walizki, na której znajduje się podpis »H. Schonberg«, w ... Czytaj więcej »

Miasto Majów, które mogło odegrać kluczową rolę dla Wężowych Królów

Amerykańscy badacze porównali wskazania map systemu Lidar, przeprowadzonych w Gwatemali wykopalisk, oraz zapisów hieroglificznych pokazują, że osada La Corona, była jednym z najważniejszych miast królestwa majów epoki klasycznej (250-900 rok). Dynastia Kaanul nazywana również Wężowymi Królami, powiększała swoje terytorium począwszy od Calakmul w Meksyku. Wszystko wskazuje na to, że La Corona odegrała w tym przedsięwzięciu znaczącą rolę jako centrum przeładunku ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry