Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Książki

Subskypcja RSS<

Ku jedności. Listopad 1918 roku | Recenzja

Artymowski, Bezak, Ku jedności. Listopad 1918 roku 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna Królestwa Polskiego, rezydująca w Warszawie, przekazała część swych uprawnień, ograniczających się do dowództwa nad polskimi siłami zbrojnymi, Józefowi Piłsudskiemu. Nie było to jednak wydarzenie zupełnie oderwane od okoliczności. Do dnia tego doprowadziło naprawdę wiele zdarzeń, czasami nawet o donioślejszym charakterze. Ich przeglądu dokonani w najnowszej książce Polskiego ... Czytaj więcej »

W głębokiej konspiracji. Tajne życie i labirynt lojalności szpiega KGB w Ameryce | Recenzja

Jack Barsky, Cindy Coloma, W głębokiej konspiracji. Tajne życie i labirynt lojalności szpiega KGB w Ameryce Rodowity Niemiec pracujący dla Związku Radzieckiego w przesiąkniętych do cna kapitalizmem Stanach Zjednoczonych – wydawać by się mogło, że każdy z tych elementów wyklucza kolejny, ale nie w życiu, które pisze różne scenariusze i nie zawsze układa się tak, jak byśmy tego chcieli. Albrecht ... Czytaj więcej »

Wojna trzydziestoletnia. Tragedia Europy | Recenzja

Peter H. Wilson, Wojna trzydziestoletnia. Tragedia Europy Wojna trzydziestoletnia, mimo tego, że jest uważana za największy konflikt XVII wieku, w Polsce nie jest szczególnie znana. Różnego typu publikacji dotyczących tego konfliktu zostało wydanych tysiące. Jak stwierdza sam autor Peter H. Wilson, książek dotyczących zakończenia tej wojny, czyli pokoju westfalskiego napisano około 4 000. Niestety, do tej pory nie powstała synteza ... Czytaj więcej »

Przed Arką Noego. Nowa opowieść o potopie | Recenzja

Irving Finkel,  Przed Arką Noego Budujcie Arkę przed potopem! – chciałoby się nie raz zawołać w ślad za Jackiem Kaczmarskim. Dla większości z nas Arka staje się symbolicznym obrazem zaczerpniętym z biblijnej opowieści. Niczym więcej jak delikatnym ostrzeżeniem lub raczej historyjką z morałem. A jeśli Arka istniała naprawdę i są na jej istnienie dowody? Irving Finkel jest brytyjskim asyriologiem i ... Czytaj więcej »

Ariel znaczy lew | Recenzja

Okupacyjny Kraków. A w nim – miłość. Miłość zakazana – z dwóch powodów. Po pierwsze – miłość między dwoma mężczyznami. Po drugie – miłość między żołnierzem Wehrmachtu a piętnastolatkiem żydowskiego pochodzenia. Historia opowiedziana na trzech płaszczyznach. Jedną płaszczyzną są czasy wojny, drugą – czasy zaraz po wojnie, a trzecią   – odbyta – już po wielu latach – rozmowa młodego studenta ... Czytaj więcej »

Opowieści skautowe i Rocznik harcerski – seria Przywrócić pamięć | Recenzja

Reprinty przedwojennych wydawnictw harcerskich. Sprawienie, by książki z 1917 roku (Opowieści skautowe) i z roku 1928 (Rocznik harcerski) – to cenna rzecz. Skauting w międzywojniu działał bardzo prężnie. Stanisław Sedlaczek (1892, Kołomyja – 1941, Auschwitz – Birkenau) to jeden z najbardziej znanych działaczy harcerskich tamtego okresu, Naczelnik Harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego. Po II wojnie światowej jego książki (wszystkie) zostały objęte ... Czytaj więcej »

Świadek prawdy. Biografia Benedykta XVI | Recenzja

Elio Guerriero, Świadek prawdy. Biografia Benedykta XVI 11 lutego 2013 roku katolicki (i nie tylko) świat wstrzymał oddech. Na Konsystorzu zwyczajnym, zwołanym z powodu kanonizacji Ojciec Święty Benedykt XVI oświadczył nienaganną łaciną: „Rozważywszy po wielekroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, abym w sposób należyty sprawował posługę Piotrową”. ... Czytaj więcej »

Królowie Strzelców. Piłka w cieniu imperium | Recenzja

Zbigniew Rokita, Królowie Strzelców. Piłka w cieniu imperium Jedną z najnowszych pozycji, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne jest książka Zbigniewa Rokity, redaktora dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Publikacja ta jest reporterską podróżą po terytoriach Europy Wschodniej, gdzie niestety władza nie decydowała jedynie o kierunkach rozwoju gospodarczo-społecznego, ale i o losach tamtejszego sportu.  Autor na kartach tej książki wskazuje na problemy ... Czytaj więcej »

Niemieccy żołnierze II wojny światowej | Recenzja

Jean de Lagarde, Niemieccy żołnierze II wojny światowej W Polsce wydano już całkiem sporo pozycji dotyczących szeroko pojętej wojskowości III Rzeszy. Sięgając po pracę Niemieccy żołnierze II wojny światowej spodziewałem się, że będę miał do czynienia z kompleksowym przedstawieniem uzbrojenia i wyposażenia niemieckich wojsk podczas ostatniego wielkiego konfliktu światowego. Książka jest ładnie wydana. Twarda okładka, wysokiej jakości papier. Jednak zawartość ... Czytaj więcej »

Apacze | Recenzja

Edwin Sweeney, Apacze Jako dziecko zaczytywałem się w powieściach Karola Maya. Szczególnie zapadła mi w pamięć książka „Winnetou”. Jej tytułowy bohater to mądry i dumny wódz Apaczów. Jego plemię jawi się jako szlachetny lud, w przeciwieństwie do innych plemion indiańskich. Czy tak jednak było naprawdę? Kim byli Apacze i jaki los stał się ich udziałem? Aby się o tym przekonać ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry