Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Książki

Subskypcja RSS<

Krótka historia mafii sycylijskiej | Recenzja

Tomasz Bielecki, Krótka historia mafii sycylijskiej Dzisiaj mafia kojarzy się głównie z Ojcem chrzestnym w reżyserii Francisa Ford Coppola. Tomasz Bielecki w swojej książce Krótka historia mafii sycylijskiej postanowił przedstawić dzieje tej organizacji, zaczynając jednak nie od XIX wieku, a od wieku XIII, wyjaśniając tym samym mechanizmy i strukturę mafii. Nie szczędzi ciekawostek, szokujących szczegółów – ale czy warto sięgać ... Czytaj więcej »

Prawdziwe „Dziewczyny z Wołynia”

To, co obecnie dzieje się na Ukrainie nie ma precedensu we współczesnej Europie. Ludobójcy, mordercy kobiet i dzieci są wynoszeni na ołtarze tradycji narodowej, na której buduje się państwo. Czci się funkcjonariuszy totalitarnego SS i upamiętnia się ich w przestrzeni publicznej. Do tego aktywnie angażowany jest Kościół greckokatolicki, którego przedstawiciele uczestniczą w takich uroczystościach. Naprzeciw temu stają ocalałe z niewyobrażalnych ... Czytaj więcej »

Baśń średniowieczna. O diablicy, która z miłości do człowieka piekło porzuciła | Recenzja

Paweł Rochala, Baśń średniowieczna. O diablicy, która z miłości do człowieka piekło porzuciła

Paweł Rochala, Baśń średniowieczna. O diablicy, która z miłości do człowieka piekło porzuciła Odkryty w Małym Miasteczku średniowieczny tryptyk przypomina trochę malarstwo Breughla. Bogactwo zawartych w nich miniatur układa się w zadziwiającą baśń o miłości czarownika i diablicy. Tytułem przypomnienia. Paweł Rochala jest zawodowym oficerem Państwowej Straży Pożarnej, a z zamiłowania również pisarzem i historykiem wojskowości. Jest autorem trzech powieści ... Czytaj więcej »

Bogumił Wiślanin | Recenzja

Paweł Rochala, Bogumił Wiślanin Czasy sprzed przyjęcia przez Polan chrześcijaństwa mocno fascynują pisarzy. Tym bardziej sprzyja im renesans odwołań do słowiańskiej mitologii i wzrost zainteresowania Rodzimą Wiarą. Czy da się pogodzić dawne wierzenia i powieść historyczną? Paweł Rochala jest zawodowym oficerem Państwowej Straży Pożarnej, a z zamiłowania również pisarzem i historykiem wojskowości. Jest autorem trzech powieści historycznych, w tym omawianego ... Czytaj więcej »

Śmierć Hitlera w tajnych aktach KGB | Recenzja

Jean-Christophe Brisard, Lana Parshina Śmierć Hitlera w tajnych aktach KGB

Jean-Christophe Brisard, Lana Parshina Śmierć Hitlera w tajnych aktach KGB Ósmego maja 1945 roku naziści skapitulowali. Hitler tydzień wcześniej popełnił samobójstwo w swoim berlińskim bunkrze. Zachodni alianci i Sowieci razem świętowali zwycięstwo. Taka w każdym razie jest wersja oficjalna. Istnieje jednak inna, bardziej skomplikowana, zagadkowa, i niepokojąca wersja, której szczegóły pozostają ukryte i strzeżone przez archiwistów. Po siedemdziesięciu latach archiwa ... Czytaj więcej »

Zostań, a potem walcz | Recenzja

John Boyne, Zostań, a potem walcz

John Boyne, Zostań, a potem walcz John Boyne jest autorem znanych na całym świecie bestselerów „Chłopiec w pasiastej piżamie” i „Chłopiec na szczycie góry”, które zostały wydane w 46 językach. W kwietniu 2018 na polskim rynku pojawiła się nowa książka Boyne „Zostań, a potem walcz”. Irlandzki powieściopisarz powraca z publikacją o tematyce wojennej. Tym razem zabiera nas w podróż po ... Czytaj więcej »

Granice Marzeń. O państwach nieuznawanych | Recenzja

Tomasz Grzywaczewski, Granice Marzeń. O państwach nieuznawanych

Tomasz Grzywaczewski, Granice Marzeń. O państwach nieuznawanych Na półki księgarni w całej Polsce trafiła kolejna świetna pozycja Wydawnictwa Czarne. Książka Tomasza Grzywaczewskiego, która nie odbiega poziomem i stylem od reportażu Zbigniewa Rokity „Królowie Strzelców” świadczy o jakości publikacji przygotowanych dla czytelników właśnie przez to wydawnictwo. Państwa nieuznawane to fenomen w przestrzeni publicznej, który wraz z upadkiem bloku wschodniego w Europie ... Czytaj więcej »

Czas zemsty | Recenzja

Marek Przybyłowicz, Czas zemsty

Marek Przybyłowicz, Czas zemsty W 1942 r. polski wywiad otrzymuje od Naczelnego Wodza zadanie wydawałoby się niemożliwe. Specjalnie wybrany kandydat ma przeniknąć do KL Auschwitz, zdobyć niepodważalne dowody dziejących się tam zbrodni, a także pomóc w ucieczce jednemu z więźniów – Witoldowi Pileckiemu. Marek Przybyłowicz jest filologiem i wieloletni nauczycielem języka angielskiego. Bliżej znany jest jako odkrywca i tłumacz wydanych ... Czytaj więcej »

Dwie siostry | Recenzja

Asne Seiestrad, Dwie siostry Pod względem komfortu i jakości życia, Norwegia zajmuje w rankingach najwyższe miejsca. Jednak nie wszyscy się tym zgadzają i szukają innego miejsca do życia, dotyczy to zwłaszcza rodzin imigranckich, które ze chlebem przyjeżdżają do Europy, za lepszym życiem dla swoich dzieci. Dzieje się jednak tak, że dzieci nie doceniają starań rodziców i po chichu, w ukryciu ... Czytaj więcej »

Antymasońska komórka Episkopatu Polski (1946 – 1952) | Recenzja

Antymasońska komórka Episkopatu Polski

Tomasz Krok, Antymasońska komórka Episkopatu Polski (1946 – 1952) Wolnomularstwo zrodziło się u progu XVIII stulecia i z racji swej dyskrecji wokół jego członków, intencji i działalności lóż, na przestrzeni wieków powstały liczne mniej bądź bardziej słuszne stereotypy masońskie. Jaką rolę odgrywali masoni w Polsce powojennej? Dlaczego polski Kościół katolicki utworzył specjalną grupę do tropienia wolnomularzy? Jakie wyobrażenia o ruchu ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry