Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wystawy

Subskypcja RSS<

Na dniach rusza projekt „Paderewski w Służbie Niepodległej”

Już w najbliższą środę 18 lipca w Domu Polonii przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Ignacy Jan Paderewski. Artysta. Ambasador polskości. Mąż Stanu. Filantrop“. Wydarzenie będzie jednocześnie rozpoczęciem projektu „Paderewski w Służbie Niepodległej”, na który składa się wystawa, cykl seminariów oraz recital fortepianowy. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Służba Niepodległej, a partnerem Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w ... Czytaj więcej »

Wystawa w stulecie odzyskania niepodległości – historia walki o niepodległość i sprawiedliwość społeczną

Walka o niepodległość Polski to nie tylko konspiracja oraz zbrojne zrywy przeciwko zaborcom, ale również formowanie się nowoczesnego społeczeństwa. Społeczeństwa, które w odzyskaniu niepodległości upatrywało szansę równości praw wszystkich obywateli, bez względu na ich pochodzenie. Tadeusz Kościuszko, Józef Bem, Jarosław Dąbrowski, Romuald Traugutt, Józef Piłsudski to przywódcy, którzy rozumieli, iż tylko Polska równych sobie obywateli ma szansę się odrodzić. Na ... Czytaj więcej »

Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny | Wystawa

20 czerwca o godzinie 16.00 zapraszamy do siedziby Instytutu przy ul. Wodopojnej 2 na otwarcie wystawy „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny ”. W tematykę wystawy wprowadzi jej autorka dr Beata Kozaczyńska. Wystawa ukazuje losy uratowanych dzieci, wywiezionych z obozu przejściowego w Zamościu w sześciu „transportach śmierci” do dystryktu warszawskiego. Zimą 1942/1943 r. skierowano z obozu przejściowego w Zamościu do trzech ... Czytaj więcej »

Unikatowe, niezwykle ciekawe i nigdy niepublikowane fotografie I Korpusu Polskiego w Rosji | Wystawa

9 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji, w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecia archiwów państwowych, zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną przez Archiwum Akt Nowych wystawą on-line unikatowych i niezwykle ciekawych fotografii I Korpusu Polskiego w Rosji i jego poprzedników: Brygady Strzelców Polskich oraz Dywizji Strzelców Polskich. Wystawa zawiera blisko ... Czytaj więcej »

Rzeczy warszawskie

Wielkimi krokami zbliża się otwarcie ukończonej wystawy głównej Rzeczy warszawskie. Będzie to symboliczne zwieńczenie projektu gruntownej modernizacji Muzeum Warszawy, trwającego od 2014 roku. W 13 nowo otwartych gabinetach tematycznych zobaczymy, m.in.: papierośnicę prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, spodek z autografem Pabla Picassa z zastawy hotelu Bristol czy też suknię Syrena projektu Grażyny Hase. W weekend 9 i 10 czerwca na Rynku ... Czytaj więcej »

Youth Bulge, czyli demografia a geopolityka | Video

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu dr Leszka Sykulskiego z cyklu Geopolityka. W tym odcinku nasz specjalista od geopolityki poruszy bardzo ważny aspekt dotyczący demografii. Czytaj więcej »

Ks. dr Johannes Chrząszcz – górnośląski kapłan i historyk. Nowa wystawa w Willi Caro

Pyskowicki proboszcz, jeden z założycieli Muzeum Górnośląskiego w Gliwicach, społecznik, a przede wszystkim znakomity śląski historyk. Ks. Chrząszcz był jedną z tych postaci, które na  przełomie XIX i XX w. zasłużyły się dla rozwoju kultury umysłowej Śląska. Doskonale łączył obowiązki duszpasterskie z działalnością badawczą przeszłości regionu. Jego wieloletnie badania naukowe zaowocowały wydaniem wielu pozycji historycznych dotyczących przeszłości lokalnych społeczności i ... Czytaj więcej »

Goci. Barbarzyńscy zdobywcy Europy | patronat medialny

Ponad siedem wieków historii Gotów odcisnęło wyraźne piętno na dziejach naszego kontynentu. Ich przemarsz przez Europę był jednym z impulsów przyczyniających się do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego i stworzenia na jego gruzach nowego ładu – państw wczesnośredniowiecznych. Wystawa Goci. Barbarzyńscy zdobywcy Europy –  w oparciu o wyniki badań wykopaliskowych, najnowsze publikacje naukowe, rekonstrukcje i prezentacje, ale przede wszystkim o zabytki pozyskane na stanowiskach archeologicznych ... Czytaj więcej »

Matejko, Pankiewicz i inni. Galeria Sztuki XIX Wieku znów otwarta

W Muzeum Narodowym w Warszawie ponownie otwarto Galerię Sztuki XIX Wieku. Zwiedzający mogą podziwiać nowy obraz – „Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego” Jana Matejki. Po dwumiesięcznym remoncie Galeria Sztuki XIX Wieku została ponownie otwarta w warszawskim Muzeum Narodowym. Znajdują się tam najwybitniejsze prace polskich artystów m.in. obraz olejny „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego, „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki, ... Czytaj więcej »

Niezwykła wystawa na Muzeum Akropolu

W ateńskim muzeum została otwarta nowa wystawa starożytnych dzieł sztuki W Muzeum Akropolu w Atenach otwarta została wystawa, która jest poświęcona ukazywaniu emocji przez starożytnych twórców. Zwiedzającym zostanie zaprezentowanych 129 dzieł, które pochodzę z okresu VII wiek p. n. e. – II wiek n. e. Na wystawie w Muzeum Akropolu zostaną nie tylko pokazane dzieła sztuki przebywające na co dzień ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry