Recenzje » Historykon.pl
Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Recenzje

Subskypcja RSS<

Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić | Recenzja

Kamil Janicki, Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić Przestępstwa seksualne stanowią dziś często podejmowany w mediach temat. Oczywiście im brutalniejsze przestępstwo i bardziej zwyrodniały oprawca tym lepiej sprzedaje się nakład gazet i tym chętniej oglądany jest program informacyjny. W dwudziestoleciu międzywojennym sprawy tej materii niekoniecznie odbiegały od utartych dzisiaj schematów. Oczywiście prasa nie była tak dosłowna jak ... Czytaj więcej »

Przekleństwo Swietłany. Historia córki Stalina | Recenzja

Beata de Robien, Przekleństwo Swietłany. Historia córki Stalina Świadectwa rodzin dyktatorów to łakomy kąsek dla historyków. Ich wspomnienia są źródłem wielu ciekawych anegdot o ojcu czy mężu, który przeszedł do historii za sprawą swych dyktatorskich rządów. Tajemnice rodzin dyktatorów zazwyczaj pełne są skandali, które były pilnie strzeżone przez rządzące reżimy. Pod tym kątem, praca Beaty de Robien, przełożona z języka ... Czytaj więcej »

Dezerter | Recenzja

Siegfried Lenz, Dezerter Tym razem paczka od wydawnictwa, którą odebrałem z Urzędu Pocztowego zawierała nie jak zwykle publikację naukową czy popularnonaukową, a powieść historyczną o intrygującym tytule Dezerter. Już sam widok tej książki przykuwa uwagę. Oprawa bowiem ma czerwony kolor, co samo w sobie przyciąga wzrok. Dodatkowo widniejąca na okładce ludzka czaszka trzymająca w zębach, jak się zdaje, odznaczenie Krzyż ... Czytaj więcej »

Zdrajcy. Polacy u boku Lenina | Recenzja

Mateusz Staroń, Zdrajcy. Polacy u boku Lenina Wśród burzliwych dziejów Polski nietrudno znaleźć liczne przykłady budzącej największą odrazę zbrodni wobec ojczyzny – zdrady. Jej symbolem stała się na przykład konfederacja targowicka z 1792 roku. Nie ulega wątpliwości, że dla historyków to niełatwy temat. Trudno bowiem beznamiętnie badać dzieje ludzi, którzy dopuścili się zdrady wobec własnego kraju. Zadaniem historyka jest skrupulatne ... Czytaj więcej »

Bandyci z Armii Krajowej | Recenzja

Wojciech Lada, Bandyci z Armii Krajowej. Ile jest prawdy w czarnej legendzie polskiego podziemia? Polski rynek wydawniczy w ostatniej dekadzie nie cierpi na brak pozycji, które są elementem „odkłamywania” naszej XX-wiecznej historii, szczególnie okresu II wojny światowej. Trend ten, wpisujący się we współczesną „walkę o pamięć” nie przejawia się tylko gloryfikowaniu postaci rotmistrza Pileckiego czy „Inki”. Na naszych oczach rodzi ... Czytaj więcej »

Ja, Orzeł. Z Kedywu do celi śmierci | Recenzja

Witalis Skorupka, Beata Sławińska, Ja, Orzeł. Z Kedywu do celi śmierci Dwudziestowieczna historia Polski jest bez wątpienia tragiczna i bardzo ciekawa zarazem. W 1918 roku, po zakończeniu I wojny światowej, powstała w końcu niepodległa Polska. Niestety, wolnością nie było jej dane cieszyć się długo. II wojna światowa sprowadziła na nasz kraj wiele cierpienia. Krwawą okupację niemiecką zastąpiło komunistyczne zniewolenie. Jak ... Czytaj więcej »

Polska 1918 | Recenzja

Paweł Skibiński, Polska 1918 Zbliżające się stulecie niepodległości Polski obfituje w liczne publikacje. Nie ulega wątpliwości, że zakończenie I wojny światowej w listopadzie 1918 roku stanowiło punkt zwrotny w dziejach Europy. Upadały monarchie a wraz z nimi porządek, który z drobnymi zmianami funkcjonował w Europie od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku. Gigantyczne straty i zniszczenia wojenne doprowadziły do zmian w ... Czytaj więcej »

Miłośnica | Recenzja

Polska siermiężnych lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia i fascynacja młodej dziennikarki osobą ,,ulubionej agentki Churchilla’’. Ewa – główna bohaterka powieści – zostaje w stanie wojennym (jak sama przyznaje: w apogeum stanu wojennego’) usunięta z pracy wskutek własnych poglądów politycznych. Odbierając jeden telefon, nawet nie wie, że zmieni on jej życie. Złożona w rozmowie telefonicznej propozycja sprawia, że Ewa podąża śladami Krystyny ... Czytaj więcej »

Zapisy Terroru II. Warszawa. Zbrodnie niemieckie na Woli w sierpniu 1944 r. | Recenzja

Anna Gutkowska, Wojciech Kozłowski, Tomasz Stefanek, Zapisy Terroru II. Warszawa. Zbrodnie niemieckie na Woli w sierpniu 1944 r.  Zeznania składane przed prokuratorami, sędziami i pracownikami Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, choć wstrząsające, często pozostają na marginesie dyskursu historycznego. Tym większa jest zasługa pomysłodawców serii Zapisy Terroru. Okupacja niemiecka to nieprzerwane pasmo martyrologii narodu polskiego oraz innych narodów deportowanych ... Czytaj więcej »

Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci | Recenzja

Michał Wójcik, Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci „Chłopcy, zemścijcie się! Zróbcie bunt, wymordujcie ich! Trzeba spalić to piekło” – z takimi słowami zwróciła się jedna z ofiar do swoich towarzyszy niedoli tuż przed tym jak została pozbawiona życia z rąk oprawców. Był rok 1942, upalne lato, kiedy to hitlerowscy Niemcy zbudowali jedną z najsprawniejszych fabryk śmierci nieopodal wsi i ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry