Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Recenzje

Subskypcja RSS<

Orlęta lwowskie | Recenzja

Jeno Szentivany, Orlęta lwowskie O powieści Szentivanego ktoś kiedyś powiedział „takich książek się już nie pisze”. I w tym stwierdzeniu jest mnóstwo prawdy. Dawno już nie zdarzyło mi się czytać tak treściwej i pełnej głębokiego sensu powieści historycznej, jak „Orlęta lwowskie” węgierskiego pisarza Jeno Szentivanego. Podobno pod wpływem te książki wielu młodych obywateli Węgier wzięło czynny udział w antykomunistycznym powstaniu ... Czytaj więcej »

Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum | Recenzja

Elżbieta Cherezińska, Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum Mordechaj Chaim Rumkowski to niejednoznaczna i bardzo kontrowersyjna postać. Przełożony Judenratu w getcie łódzkim. Przedwojenny przemysłowiec. Jak zauważa profesor Szewach Weiss: ,,Gdyby Rumkowski nie zginął w Auschwitz, stanąłby po wojnie przed sądem”. Estera (Etka) Daum była jego sekretarką. Na podstawie jej wspomnień powstała książka Elżbiety Cherezińskiej. Wspomnienia Daum nie były publikowane. Elżbieta ... Czytaj więcej »

Ku jedności. Listopad 1918 roku | Recenzja

Artymowski, Bezak, Ku jedności. Listopad 1918 roku 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna Królestwa Polskiego, rezydująca w Warszawie, przekazała część swych uprawnień, ograniczających się do dowództwa nad polskimi siłami zbrojnymi, Józefowi Piłsudskiemu. Nie było to jednak wydarzenie zupełnie oderwane od okoliczności. Do dnia tego doprowadziło naprawdę wiele zdarzeń, czasami nawet o donioślejszym charakterze. Ich przeglądu dokonani w najnowszej książce Polskiego ... Czytaj więcej »

W głębokiej konspiracji. Tajne życie i labirynt lojalności szpiega KGB w Ameryce | Recenzja

Jack Barsky, Cindy Coloma, W głębokiej konspiracji. Tajne życie i labirynt lojalności szpiega KGB w Ameryce Rodowity Niemiec pracujący dla Związku Radzieckiego w przesiąkniętych do cna kapitalizmem Stanach Zjednoczonych – wydawać by się mogło, że każdy z tych elementów wyklucza kolejny, ale nie w życiu, które pisze różne scenariusze i nie zawsze układa się tak, jak byśmy tego chcieli. Albrecht ... Czytaj więcej »

Wojna trzydziestoletnia. Tragedia Europy | Recenzja

Peter H. Wilson, Wojna trzydziestoletnia. Tragedia Europy Wojna trzydziestoletnia, mimo tego, że jest uważana za największy konflikt XVII wieku, w Polsce nie jest szczególnie znana. Różnego typu publikacji dotyczących tego konfliktu zostało wydanych tysiące. Jak stwierdza sam autor Peter H. Wilson, książek dotyczących zakończenia tej wojny, czyli pokoju westfalskiego napisano około 4 000. Niestety, do tej pory nie powstała synteza ... Czytaj więcej »

Przed Arką Noego. Nowa opowieść o potopie | Recenzja

Irving Finkel,  Przed Arką Noego Budujcie Arkę przed potopem! – chciałoby się nie raz zawołać w ślad za Jackiem Kaczmarskim. Dla większości z nas Arka staje się symbolicznym obrazem zaczerpniętym z biblijnej opowieści. Niczym więcej jak delikatnym ostrzeżeniem lub raczej historyjką z morałem. A jeśli Arka istniała naprawdę i są na jej istnienie dowody? Irving Finkel jest brytyjskim asyriologiem i ... Czytaj więcej »

Ariel znaczy lew | Recenzja

Okupacyjny Kraków. A w nim – miłość. Miłość zakazana – z dwóch powodów. Po pierwsze – miłość między dwoma mężczyznami. Po drugie – miłość między żołnierzem Wehrmachtu a piętnastolatkiem żydowskiego pochodzenia. Historia opowiedziana na trzech płaszczyznach. Jedną płaszczyzną są czasy wojny, drugą – czasy zaraz po wojnie, a trzecią   – odbyta – już po wielu latach – rozmowa młodego studenta ... Czytaj więcej »

Opowieści skautowe i Rocznik harcerski – seria Przywrócić pamięć | Recenzja

Reprinty przedwojennych wydawnictw harcerskich. Sprawienie, by książki z 1917 roku (Opowieści skautowe) i z roku 1928 (Rocznik harcerski) – to cenna rzecz. Skauting w międzywojniu działał bardzo prężnie. Stanisław Sedlaczek (1892, Kołomyja – 1941, Auschwitz – Birkenau) to jeden z najbardziej znanych działaczy harcerskich tamtego okresu, Naczelnik Harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego. Po II wojnie światowej jego książki (wszystkie) zostały objęte ... Czytaj więcej »

Świadek prawdy. Biografia Benedykta XVI | Recenzja

Elio Guerriero, Świadek prawdy. Biografia Benedykta XVI 11 lutego 2013 roku katolicki (i nie tylko) świat wstrzymał oddech. Na Konsystorzu zwyczajnym, zwołanym z powodu kanonizacji Ojciec Święty Benedykt XVI oświadczył nienaganną łaciną: „Rozważywszy po wielekroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, abym w sposób należyty sprawował posługę Piotrową”. ... Czytaj więcej »

Królowie Strzelców. Piłka w cieniu imperium | Recenzja

Zbigniew Rokita, Królowie Strzelców. Piłka w cieniu imperium Jedną z najnowszych pozycji, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne jest książka Zbigniewa Rokity, redaktora dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Publikacja ta jest reporterską podróżą po terytoriach Europy Wschodniej, gdzie niestety władza nie decydowała jedynie o kierunkach rozwoju gospodarczo-społecznego, ale i o losach tamtejszego sportu.  Autor na kartach tej książki wskazuje na problemy ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry