Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Recenzje

Subskypcja RSS<

Wikingowie. Kraina Proroka | Recenzja

Wikingowie. Kraina Proroka

Radosław Lewandowski, Wikingowie. Kraina Proroka Skoro Wikingowie są ostatnimi czasy chwytliwym tematem jeśli chodzi o literaturę oraz popkulturę to czy nadal da się napisać wciągającą i zaskakującą sagę o Ludziach Północy? Czy losy Oddiego Asgotssona i Erika Erikssona są dobrym materiałem na polską wersję topowego seriali „Wikingowie”? Przypomnijmy pokrótce. Radosław Lewandowski znany jest fanom powieści historycznych z duologii Yggdrasil. Jak ... Czytaj więcej »

Szkoła zabójców | Recenzja

Brandon Webb, Szkoła zabójców Dlaczego warto przeczytać najnowszą książkę autorstwa prawdziwej ikony świata oddziałów specjalnych, Brandona Webb’a Szkoła zabójców? Przede wszystkim dlatego, że do tej pory nikt nie pisał o najnowocześniejszym kursie snajperskim na świecie, którego absolwentami są między innymi takie legendy świata militarnego jak Chris Kyle, Rob Furlong czy Jason Delgado. Szkoła zabójców to dziesiąta już książka autorstwa Brandona ... Czytaj więcej »

Rządy imperialne w Kraju Nadwiślańskim. Królestwo Polskie i cesarstwo rosyjskie (1864-1915) | Recenzja

Malte Rolf, Rządy imperialne w Kraju Nadwiślańskim. Królestwo Polskie i cesarstwo rosyjskie (1864-1915) Polska w XIX w. – Królestwo Polskie, rusyfikacja, Kraj Nadwiślański, powstania. A gdyby nie wszystko było takie proste? Gdyby Priwislinskij kraj był tylko jednym z elementów układanki jakąś było Cesarstwo Rosyjskie?  Co gdyby zmienić zwyczajowe spojrzenie na ziemie polskie pod berłem cara i spojrzeć na nie szerzej? ... Czytaj więcej »

Julian Kulski. Prezydent okupowanej walczącej stolicy | Recenzja

Magdalena Stopa, Julian Kulski. Prezydent okupowanej walczącej stolicy O Stefanie Starzyńskim słyszeli chyba wszyscy. O Julianie Kulskim mało kto. Czy należy mu się pamięć? Na pewno. Magdalena Stopa postanowiła poświęcić wiceprezydentowi Warszawy książkę. Biografia Kulskiego, nieobecnego w powszechnej świadomości, może wypełnić pewną lukę, a przynajmniej pokazać czytelnikom, świat, który jest historią, i to bardzo skomplikowaną. Tylko kim był ten Julian ... Czytaj więcej »

Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego | Recenzja

Jarząbek M., Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego Od końca Wielkiej Wojny minęło 100 lat, ale my, w Europie Środkowej, wciąż ją odkrywamy. Postrzegamy ją głównie przez pryzmat walk narodowowyzwoleńczych i właściwie nic w tym dziwnego. Ale czy zawsze tak było? Na to pytanie stara się odpowiedzieć książka „Legioniści i inni”. ... Czytaj więcej »

Romaszewscy. Autobiografia | Recenzja

Piotr Skwieciński, Zbigniew Romaszewski i inni, Romaszewscy. Autobiografia Historia ostatnich dziesięcioleci jest niezwykle burzliwa, zawiła i w zależności od poglądów różna. Na wyjaśnienie w dalszym ciągu czeka wiele zagadek. Wiele pytań odnośnie lat 70, 80 i 90 czeka na odpowiedź. Znalezienie prawdy jest o tyle trudne, że każda z „grup” podzielonej dawnej „Solidarności” ma swoją prawdę. Zabierając się za lekturę ... Czytaj więcej »

Powstanie Warszawskie 1944. Taktyka walki w mieście | Recenzja

Paweł Makowiec, Powstanie Warszawskie 1944. Taktyka walki w mieście Ile razy można wałkować temat Powstania Warszawskiego? Przecież napisano już tyle książek… Właśnie – napisano już tyle, jakże często jest to przetwarzanie stale tych samych informacji. A gdyby tak poczytać nie o polityce, nie o oddziałach, nie o mordach, a o taktyce walki? Ponad 70 lat po wojnie mamy na półkach ... Czytaj więcej »

Syberyjski trans. Mój tatuś kat i inne reportaże | Recenzja

Stanisław Kalisz, Syberyjski trans. Mój tatuś kat i inne reportaże Syberia fascynowała, fascynuje i fascynować będzie. Stanisław Kalisz – dokumentalista – poświęcił jej cykl swoich reportaży. Odkrywa w nich geografię, kulturę, historię tego regionu. Gdzie Bajkał podnóża gór sięga / przez śniegi, wichurę i noc, / wędrował zgarbiony włóczęga, / dźwigając przeklęty swój los – stara rosyjskojęzyczna piosenka opowiada o trudach ... Czytaj więcej »

Święty Graal odnaleziony. Prawdziwa historia Świętego Kielicha z Walencji | Recenzja

Janice Bennett, Święty Graal odnaleziony. Prawdziwa historia Świętego Kielicha z Walencji Wokół Świętego Graala na przestrzeni stuleci narosło pasmo legend. Wielu badaczy zadawało sobie trud w dociekaniach o autentyczność istnienia kielicha, którym Jezus Chrystus miał ustanowić sakrament Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy, a także spór dokonywał się w sferze domniemanego miejsca przechowywania jednej z ważniejszych relikwii chrześcijańskich.  Relikwie przez stulecia otaczane ... Czytaj więcej »

W pogoni za Pancho Villą. Ostatnia legenda dzikiego zachodu | Recenzja

Jarosław Wojtczak, W pogoni za Pancho Villą. Ostatnia legenda dzikiego zachodu Słynna trylogia dolarowa w reżyserii Sergio Leone, z fantastyczną muzyką Ennio Morricone czy wiele innych westernów do dziś rozpalają wyobraźnię widzów. Awanturnicze życie osób wyjętych spod prawa na tak zwanym „Dzikim Zachodzie” w postaci spektakularnych pościgów czy pojedynków rewolwerowych stanowią istotne miejsce i historii kina. W publikacjach opisujących życie ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry