Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Rajd Odkrywców 2018 | Patronat

Rajd Odkrywców

10 bohaterów Pomorza Gdańskiego, 1000 uczestników, 1000 kilometrów: pieszo,pociągami, kajakami, rowerami i statkiem – to hasła opisujące Rajd Odkrywców 2018, który odbędzie się w terminie 1-5 sierpnia na terenie województwa pomorskiego. Ta fantastyczna impreza została objęta przez nasz portal patronatem medialnym. Rajd Odkrywców to ogólnopolska harcerska impreza realizowana cyklicznie od 2009 roku (w latach 2009-2015 pod n a z w ... Czytaj więcej »

W Egipcie znaleziono prawdopodobnie największy sarkofag. Co kryje jego wnętrze?

W Aleksandrii w Egipcie znaleziono pokaźnych rozmiarów granitowy sarkofag wraz z rzeźbą przedstawiającą człowieka. Przypuszcza się, że jest to podobizna osoby znajdującej się wewnątrz sarkofagu. Szczęśliwie, jest to jeden z sarkofagów, który nie został znaleziony przez rabusiów i splądrowany. Prawdopodobnie sarkofag nie został jeszcze nigdy otwarty. Do odkrycia doszło w Aleksandrii, w Egipcie. Sarkofag jest granitowy i ma spore wymiary, ... Czytaj więcej »

Odkryto najstarszy fragment Odysei Homera

Odyseja jest greckim eposem przypisywanym Homerowi, który stanowi jeden z filarów kultury antycznej i którego choćby fragmenty każdy z nas czytał w szkole. Teraz archeolodzy znaleźli w Grecji prawdopodobnie najstarszy jej fragment. Wśród gruzu w Grecji archeolodzy odkryli glinianą tabliczkę, która może zawierać jeden z najstarszych znanych fragmentów Odysei Homera. 10 lipca ogłoszono, że ​​płyta z terakoty, zapisana trzynastoma linijkami ... Czytaj więcej »

Studenci University of West Florida prowadzą badania na stanowisku archeologicznym Arcadia Mill w Milton

University of West Florida

Na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku rozpoczęła się kolejna edycja prac wykopaliskowych na terenie stanowiska Arcadia Mill w Milton, w amerykańskim stanie Floryda. W tych wykopaliskach od 2009 roku uczestniczą studenci archeologii z University of West Florida. W tym roku ich opiekunem naukowym jest doktor Adrianne Walker. Najciekawszym jak dotąd obiektem, który udało im się odnaleźć jest żelazna konkrecja ... Czytaj więcej »

Służby specjalne – Q&A | Video

Służby specjalne

Z cyklu Geopolityka i spotkań z dr Leszkiem Sykulskim dzisiaj zapraszamy do obejrzenia materiału, w którym nasz ekspert odpowiada na pytania dotyczące tak ważnego tematu jakim są służby specjalne. Czytaj więcej »

Na marginesie XIII – wiecznego manuskryptu z biblioteki watykańskiej odnaleziono najstarsze znane wyobrażenie kakadu.

Kakadu

Fińscy biolodzy, badając XIII wieczny podręcznik sokolnictwa, autorstwa cesarza Fryderyka II Hohenstaufa, natrafili na rysunek egzotycznego ptaka, którego zidentyfikowali jako kakadu. Ów rysunek poprzedza o ok. 250 lat inny rysunek tego ptaka umieszczony na obrazie pt. Matka Boska Zwycięska autorstwa Allesandro Mantegny z 1495 roku, dotąd uznawany za najstarszy. Odkrycie wymusza konieczność zweryfikowania rekonstrukcji przebiegu średniowiecznych szlaków handlowych. De Arte ... Czytaj więcej »

Rozpoczęto budowę siedziby Muzeum Historii Polski

6 lipca na terenie Cytadeli Warszawskiej symbolicznym „wbiciem pierwszej łopaty” rozpoczęto budowę stałej siedziby Muzeum Historii Polski, której otwarcie jest planowane na pierwszy kwartał 2021 roku. Będzie to jedno z największych i najnowocześniejszych muzeów w Polsce. W piątkowym wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert ... Czytaj więcej »

Cykl bezpłatnych wycieczek po dworcach kolejowych w Warszawie i Łodzi

Na której stacji kolejowej w Warszawie można podziwiać mozaiki Wojciecha Fangora? Gdzie na dworcu w Gdyni można znaleźć mitologiczne zwierzę – Pegaza? Dlaczego Łódź Fabryczna jest najbardziej „warszawskim” dworcem? – na te i inne pytania odpowiedzą przewodnicy podczas spacerów po dworcach w Warszawie, Łodzi i Gdyni, które odbywać się będą od czerwca do końca sierpnia 2018 r. Organizatorem wydarzeń jest Fundacja ... Czytaj więcej »

Archeolog i konserwatorzy zabytków oskarżeni o ponad 300 przestępstw

Kajdanki

Ponad 300 zarzutów zostało postawionych przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku archeologowi i konserwatorom zabytków. Jest to efekt wieloletniego śledztwa, którego finał znajdzie się w Sądzie Okręgowym w Słupsku. Przed sądem staną, były pracownik z ogromnym doświadczeniem słupskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku, archeolog pracujący na tym terenie oraz dwaj pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. Rzecznik Prokuratury ... Czytaj więcej »

Efektowna wizualizacja rekonstrukcji zamku w Pińczowie

Zamek Pińczów

Mateusz Staniszewski po dwóch latach żmudnej pracy stworzył przepiękny projekt, jakim jest wykonanie wizualizacji Pińczowskiego Zespołu Zamkowego, który został przekazany do Muzeum Regionalnego w Pińczowie. 21 realistycznych grafik przedstawiających przepiękny zamek robi ogromne wrażenie. Autor przyznaje, że inspiracją dla tego dzieła była chęć przywrócenia pamięci o tej niestety już dzisiaj zapomnianej budowli, która to przez wieki górowała nad Pińczowem. Dzisiaj ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry