Zasady pisania recenzji na portalu Historykon.pl
Czy pisanie recenzji jest łatwe? Może się takie wydawać. I choć każda recenzja jest nowym tworem literackim, to istnieje pewna ilość elementów, o których należy pamiętać przy pisaniu recenzji – czy to książki, czy to filmu, serialu, wystawy w muzeum, bądź wydarzenia kulturalnego.
Na wszystkie te rodzaje recenzji jest miejsce na naszym portalu. Jak więc powinna wyglądać recenzja zamieszczona na Historykon.pl?
Budowa tekstu
Recenzja zamieszczona na naszym portalu powinna zawierać:
- Tytuł tekstu, czyli główny tytuł książki, filmu, serialu, wystawy bądź wydarzenia z zaznaczeniem, że to recenzja. Przykład: Katastrofy II Rzeczpospolitej | Recenzja
- Podtytuł, czyli autora i pełny tytuł książki, filmu, serialu, wystawy bądź wydarzenia. Przykład: Tomasz Specyał, Katastrofy II Rzeczpospolitej. Tragedie, wypadki i klęski żywiołowe, które wstrząsnęły przedwojenną Polską
- Lead, czyli wprowadzenie czytelnika do tekstu i zachęcenie do czytania dalej, które zawiera główny tytuł książki, filmu, serialu, wystawy bądź wydarzenia.
- Tekst właściwy, czyli Twoją recenzję. Musi ona być podzielona na akapity co kilka zdań i posiadać nagłówki co 150-250 wyrazów, które jasno mówią o tym, co czytelnik znajdzie pod nimi.
- Informację o wydawnictwie, czyli podpis, jakie wydawnictwo wydało daną książkę. W przypadku filmu lub serialu informację o dystrybucji lub nazwę stacji telewizyjnej, a w przypadku wystawy lub wydarzenia – miejsce i organizatora.
- Ocenę recenzenta, czyli Twoją ocenę w skali od 1 do 6, gdzie 1 oznacza totalną porażkę, a 6 idealne dzieło.
Co powinna zawierać treść recenzji?
- Wprowadzenie do tematu pozwoli czytelnikowi zrozumieć, czego dotyczy książka. Wprowadź go w epokę, której dotyczy jej treść, w jej realia i wspomnij o najważniejszych postaciach i wydarzeniach historycznych związanych z książką. Podobnie postępuj w przypadku recenzowania filmu, serialu, wystawy bądź wydarzenia.
- Podstawowe informacje. Zawrzyj to, co najważniejsze o książce, filmie, serialu, wystawie lub wydarzeniu. Wspomnij o gatunku, formie, cechach fizycznych – jeśli ma to znaczenie w ocenie. Zaznacz, jeśli jest to część serii lub ciągu wydarzeń
- Autor. Zaprezentuj sylwetkę autora książki, przedstaw kim jest i jakie książki ma już na swoim koncie. W przypadku filmu lub serialu przedstaw reżysera, scenarzystę i głównych aktorów. W przypadku wystawy przedstaw instytucję, w której się odbywa, a przy wydarzeniu – jego organizatora.
- Problematyka i główne wątki. Recenzja nie jest streszczeniem ani opisem. Nie powinna zawierać spoilerów, a jeśli jakieś muszą się pojawić – zaznacz to na wstępie! Powinna za to zawierać zarys fabuły, główne wątki i zaprezentować problematykę. Trzymaj czytelnika w napięciu i nie zdradzaj szczegółów!
- Odpowiedzi na pytania. Wyobraź sobie, że jesteś w księgarni i jakaś książka przykuła Twoją uwagę. A może właśnie zobaczył_ś zwiastun nowego filmu lub serialu? Albo że znajdujesz informację o rekonstrukcji historycznej lub nowej wystawie w Twoim ulubionym muzeum. Jakie pytania Ci się nasuwają? Co chciał_byś wiedzieć, zanim kupisz książkę lub zdecydujesz się na udział w wydarzeniu? Postaw się w tej roli i spróbuj odpowiedzieć na te pytania w swojej recenzji.
- Subiektywizm. Recenzja jest subiektywnym tekstem, w którym powinna znaleźć się Twoja opinia. Musi być ona jednak odpowiednio uargumentowana. Wyraź swój pozytywny lub negatywny stosunek do książki, filmu lub wydarzenia, ale podeprzyj swoją tezę solidną argumentacją.
- Szersza perspektywa. Powinieneś mieć wiedzę z zakresu, którego dotyczy recenzowana przez Ciebie książka, film, serial, wystawa lub wydarzenie. Odnieś się do innych książek lub filmów, które poruszają tę samą tematykę, dokonaj analizy i porównania.
Powyższe punkty powinny pomóc Ci napisać dobrą recenzję. Nie muszą one pojawiać się w takiej kolejności, w jakiej je przedstawiliśmy. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie recenzji na łamach naszego portalu, skontaktuj się z nami!