Riksdag. Król Zygmunt III Waza

5 lipca 1607 roku miała miejsce bitwa pod Guzowem

Tego dnia 1607 roku miała miejsce bitwa pod Guzowem

Bitwa pod Guzowem rozegrała się podczas tzw. Rokoszu Zebrzydowskiego w 1607 roku. Było to wystąpienie szlachty, na czele z Mikołajem Zebrzydowskim, przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazie. 24 czerwca 1607 roku w obozie pod Jeziorną rokoszanie wydali akt detronizacji władcy. 28 czerwca król wezwał szlachtę do posłuszeństwa, lecz rozmowy zakończyły się fiaskiem.

5 lipca 1607 roku pod Guzowem naprzeciwko siebie stanęły dwie armie. Z jednej strony, licząca ok. 12 tyś. żołnierzy, armia królewska pod dowództwem hetmana Jana Karola Chodkiewicza i hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Z drugiej zaś oddziały rokoszan, liczące ok. 6,3 tyś. żołnierzy, na czele z Mikołajem Zebrzydowskim, Januszem Radziwiłłem, Janem Szczęsnym Herburtem i Piotrem Łaskim.

Pierwsze uderzyły oddziały dowodzone przez Radziwiłła, który przeprowadził atak na siły Chodkiewicza. Atak został odparty, a w tym samym czasie inne odziały królewskie stawiały czoła rokoszanom. O zwycięstwie zadecydowało uderzenie wojsk hetmana Żółkiewskiego na piechotę Herburta.

Bitwa zakończyła się całkowitym zwycięstwem wojsk wiernych Zygmuntowi III Wazie. Klęska rokoszan była decydująca w całym Rokoszu Zebrzydowskiego i zadecydowała o upadku buntu.  

One Comment

  1. Janek, zatrudnij korektora, albo naucz się polszczyzny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*