Zabrać ludziom pasję, czyli dziwne zwyczaje w TVP Info

Co sobotę przed ekranami telewizorów zasiadają tysiące pasjonatów historii, śledząc zmagania ekipy programu „Było… nie minęło” w odkrywaniu tajemnic i przywracaniu pamięci o zapomnianych bohaterach. Komu zależy na zepchnięciu programu w niepamięć i dlaczego nie szanuje się ogromnej grupy widzów, którzy nie tylko oglądają relacje, ale także tworzą całą społeczność pasjonatów?

Na antenie TVP Info można ostatnio coraz rzadziej oglądać program Adama Sikorskiego „Było… nie minęło. Kronika zwiadowców historii”. Zastępuje się go relacjami z zaśnieżonych dróg, protestami związków zawodowych i innymi „popularnymi” tematami. Pasjonaci, którzy czekają często cały tydzień, żeby wspólnie z ekipą programu odkryć nowe tajemnice, mogą obejść się jedynie wcześniejszymi zapowiedziami i zdjęciami na profilu facebookowym.

Ostatnie dwa weekendy nie były wyjątkiem. Najnowsza relacja została wyemitowana 30 listopada br., a jednym z jej bohaterem był syn legendarnego lotnika ppor. Mirosława Fericia, który przybył na poszukiwania aż z Wielkiej Brytanii. Emocje towarzyszące wyprawie nie są możliwe do opisania, znają je tyko Ci, którzy byli na miejscu lub mogli obejrzeć ostatnie dwie relacje. Tak właśnie wyglądają programy – „żywa historia” i ogromna grupa wspaniałych ludzi.

To nie jedyny sposób marginalizacji tego, na co inni czekają z niecierpliwością. Jeden z wcześniejszych programów nie został wyemitowany o godz. 15.00, ponieważ były ważniejsze sprawy. Emisja zamiast zostać powtórzona o godz. 3.00, miała w tym czasie „swoją premierę”! Polityka informacyjna? Może ktoś ignoruje widzów i próbuje pokazać, że tematami z przeszłości nikt już się nie interesuje? Przy rosnącej liczbie tytułów czasopism historycznych i powstających portali o tematyce historycznej – to trochę dziwne? A może celowe?

Warto w tym miejscu zacytować słynne już słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Myślę, że ta aktualna do dziś maksyma spowoduje wystarczającą refleksję, żeby ktoś zdążył zmienić swoje niezrozumiałe postępowanie.

Może ktoś zarzuci mi, że działam jednostkowo i nie reprezentuję żadnej grupy. Ma do tego prawo. Proponuję tylko wcześniej zajrzeć na profile facebookowe i poczytać komentarze. Nie będę ich tutaj cytował, ale wiele z nich pełnych jest rozżalenia i złości, czemu trudno się dziwić.

Osobiście nie zgadam się na „cenzurę” wartościowych przekazów w telewizji! Nie daję przyzwolenia na komercję, ponieważ mam prawo wybierać to, co chcę oglądać. Może ktoś uznać, że moje słowa są pełne emocji. Tak rzeczywiście jest, ponieważ także jestem rozżalony i odczuwam niemoc.

Proszę jednocześnie wszystkich ludzi dobrej woli, którym nie jest obojętna wolność wyboru oraz tworzącym wspaniałe społeczności pasjonatów – pomóżcie! Powiedzmy NIE i wpłyńmy na tych, którzy podejmują decyzje!

Marcin Sochoń 

 

 

 

48 komentarzy

 1. gumowy_kaczor

  Ależ to wiadomo już od dawna,że tvp woli topić cudze (czyt. podatników) pieniądze w formaty rozrywkowe „gwiazdy tańczą na rurze” itp. – bo takiej odmóżdżonej gawiedzi bez problemu można wcisnąć dowolną głupotę, lansować wybraną opcję polityczną czy zwyczajnie dalej prać mózg (albo to, co z niego zostało). Zdjęcie „Sensacji XX Wieku” było tego najlepszym przykładem, teraz nieubłaganie odchodzi program p.Adama Sikorskiego…i oni chcą żebym płacił abonament…prędzej wyrzucę telewizor za okno!

  • Bardzo dziękuję za słowa wsparcia! Pozdrawiam serdecznie – Marcin Sochoń.

  • Czekam na Program cały tydzień,. dobija 15:00 …. a tu …zmiana …”tematy zastepcze”. W progrmie widnieje informacja ” Było nie minęło…” Tylko nerwy niepotrzebne. Zero szacunku dla widza.

 2. Bardzo dziękuję Portalowi za możliwość publikacji. Zapraszam także do dyskusji na naszym profilu: https://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Wizna-1939/615669205144627

 3. Historię powinno się szanować. Jej miłosników również. Bardzo lubie wszelkie programy historyczne propagujące wiedzę o ciekawych miejscach i wydarzeniach. Uważam jednak, że prgram „:Było, nie minęło” jest po prostu słaby. Wiele rzeczy traktuje się tam bardzo ogólnie i pomija istotne kwestie dotyczace poruszanych tematów. Wg mnie to jest dobre dla kogoś kto nie wdaje się w szczegóły bo wystarczy dokładniej zainteresować się tym o czym mowa w poszczególnych odcinkach BnM i łatwo można dojść do wniosku jak wiele faktów historycznych jest tam pomijane. Oczywiście jestem za tym aby BnM nie było lekceważone przez TV dla której istotniejsze są dochody z reklam i wiadomości ze świata polityki ale słabe jest dorabianie do tego ideologii o tym, że wszyscy działaja przeciwko nam – eksploratorom. Jeśli ktos się interesuje historia i eksploracją to będzie to robił bez względu na to czy program zostanie na antenie czy tez nie.

  • gumowy_kaczor

   Wiesz, ciężko jest wyczerpać tematy poruszane w BnM, bo odcinki są zwyczajnie za krótkie. O niektórych wątkach można by dyskutować godzinami- BnM ma inne zadanie – przedstawić najważniejsze fakty i przez to zachęcić widza do pogłębienia we własnym zakresie, pokazać pasjonatów, ich prace, wysiłki – porażki i sukcesy. Program wg. mnie ma zarazić bakcylem następnych ludzi, którzy będą współtworzyć i kontynuować to, co oni rozpoczęli. A wracając do jednej z wypowiedzi na temat preferencji TVP – otóż przypomina się kultowa scena z misia kiedy prezes KS Tęcza tłumaczy, dlaczego miś im droższy tym lepszy – z tvp jest podobnie, im więcej format kosztuje tym większe przekręty można na tym zrobić.

   • Dokładnie, piszą w programie TV 30 min, zaczynają po stracie na ogłupiające reklamy 3-5 min. a kończą po niespełna 20 minutach, banda złodziejów nic więcej.

  • Proszę pamiętać, że ekipa to >zwiadowcy historiihistorię żywą<. Osobiście bardzo lubię "Było… nie minęło" i chciałbym mieć wybór, co chcę oglądać. Zasypywanie ludzi prostymi sensacjami nie najlepiej świadczy o doborze ramówki i poziomie telewizji. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za opinię!

  • Grzegorz Borowski

   To mówił za przedajny człowiek mediów lojalny wobec zdradzieckiej władzy, która likwidując historię ze szkół używa podobnych argumentów, Należy zauważyć, że w całej tej sprawie najważniejszy jest entuzjazm ludzi a nie ich profesjonalizm do którego dzięki zwalczanym przez władze TVP info ich działaniom zamierzają dojść.Pozdrawiam wszystkich tworzących program „Było nie Minęło”

 4. Dziennikarz

  Odpowiedź jest niesłychanie prosta dla każdego, kto się zetknął chociaż raz z telewizyjnym (publicznym) zapleczem. Najbardziej wspierane są te programy, w które idzie najwięcej KASY i które produkuje się NA ZEWNĄTRZ (zleca). Jak jest dużo kasy w „obrocie” to CO MOŻNA ???

  • p.s. …dynastiom wiecznie panującym TVP, historia „nie leży” bo nie daj Boże ktoś coś może przypomnieć, o niezbyt chlubnych czasach ich „przodków”.

 5. Król Duński

  możne powinni przejść do TV Republika?

 6. por Ferić, dywizjon 303!!!!!!!!!!!!!!!1

  • Tak! Na zdjęciach eksploracja i poszukiwania PZL P11c – ppor. pil. Mirosława Fericia z września 1939r.

 7. może będzie najlepiej jeśli ktoś napisze i opublikuje tutaj tekst pisma do tvp. następnie rezta będzie mogła już taką wersję im przesyłać

 8. Maksymilian

  Często łapię się na tym , że na stornie tvp.pl nie ma zakładki dotyczącej skarg . Napisałbym ze cztery strony formatu a4 . Program BNM zawsze padał ofiarą idiotycznej polityki tvp , która uważa , że polityka to sport narodowy w naszym kraju

 9. No cóż telewizornia psubliczna zawsze była spolegliwa wobec władzy i tzw demokracja nic w tym względzie nie zmieniła. Też zawsze z niecierpliwością czekam na sobotę. I to że jakiś tam majdan puszczają to jest granda. Dodatkowo zablokowali możliwość nagrywania z internetowego playera, gd się obejrzeć nie zdąży.

 10. Pingback: PIES IM MORDĘ LIZAŁ | Modelstory

 11. najlepszy jest motyw z TV Polonia, którą TVP robi dla Polonii a którego ta Polonia oglądać nie może normalnie za free, tylko musi płacić firmie z Kanady za dostarczenie tego programu kablówką. Czyli TVP i MSZ nabijają kasę z naszych podatków prywaciarzowi. Jakie to Polskie.

 12. Dziękuję Panie Marcinie że zainteresował Pan tą sprawą większą rzeszę ludzi! Mam nadzieję że BNM nie zniknie z anteny. TVP info oglądam tylko dlatego że emitują BNM ale! jeżeli to usuną to robię strajk i nie włączę tego ignoranckiego kanału do konca zycia !

  • Bardzo dziękuję za wsparcie. Też mam nadzieję, że program zostanie, będę o to walczył. Felieton jest moim głosem rozpaczy. Nie spodziewałem się takiego odzewu… szok! Mówiąc po wojskowemu chciałem walczyć kompanią, do walki natomiast stanęła cała armia WSPANIAŁYCH LUDZI. Dziękuję!

 13. Grzegorz N

  Bo TVP schodzi na psy i staje się odmóżdżaczem w stylu TVN. Niszowa rozrywka dla otumanionych mas, zalew reklam i pseudotolerancyjna propaganda. Ohyda

 14. Rodacy!! Żydowska wysoko postawiona nacja społeczna, która rządzi z tak zwanego drugiego garnituru zrobi dużo by nie powiedzieć wszystko aby Polaków wynarodowić i oddzielić od naszej przeszłości tylko po to by w przyszłości nie było zrywów narodowościowych tylko jak w czasie 2 wojny światowej żydzi szli do komór gazowych za słowami Rabina tak i Polacy mają zapomnieć kim są by w przyszłości oddać ziemie i ustąpić miejsce narodowi Izraelskiemu!! 100% prawdy w słowach!!

 15. Szybki Miś

  Super program sledze od lat, odcinki nierówne, ale wiadomo, nie wszystko każdego interesuje. 100 % poparcia dla petycji i autorów. Trzymajcie się.

 16. Moim zdaniem po prostu ktos stwierdzil, ze to nieeuropejskie, bo promuje historie narodu i budzi patriotyzm, ktory teraz „nie jest porzadany” i nazywany faszyzmem. Nie zdziwilbym sie gdyby ich macki siegnelu i po ten program. Mam nadzieje, ze juz wkrotce widzowie beda traktowani z naleznym szacunkiem.

 17. najlepszy program w tej kiepskiej telewizji, podoba mi się, że średnio interesuje się historią… ale poszukiwania skarbów przeszłości zawsze jest ciekawe… niech puszczają lepiej obraz kontrolny przedzielony reklamami bo nic tam nie ma dla ludzi

 18. zdecydowanie popieram !!!!! taki program winien być pokazywany w najlepszych godzinach oglądalności a nie jakieś debilne seriale czy inne bez mózgowe programiki z pseudo gwiazdeczkami — pozdrawiam wszystkich pozytywnie zakręconych

 19. pierdolić tvp i inne publiczne – nie będzie naszych programów nie będzie widza, proste!

 20. Ludzie którzy nie znają swej historii to ludzie którymi łatwiej manipulować

 21. Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd dla TVP, za komuny (jak by o niej nie mówić czy była dobra czy zła0, ale jeżeli coś się zmieniało w ramówce programu to zawsze pojawiał się powiedzmy śp. Jan Suzin lub Krystyna Loska albo po prostu komunikat, że przepraszamy!!!!! (przepraszamy) ale program taki a taki wyemitowany zostanie wtedy i wtedy. A dziś? Nawet na przeprosiny TVP nie stać. I oni chcą tzw. abonament??? Śmiech drodzy Państwo, śmiech.

 22. Mariusz Jaguścik

  hmm… postawcie po prostu krzyżyk na tvp, tak jak zrobiło to już wielu ludzi. Piszecie o społeczności, więc zróbcie z niej użytek. Filmy i relacje nie muszą się przecież pojawiać w tv, żeby oglądali je pasjonaci i dotarły do setek tysięcy osób. Internet daje o wiele lepsze możliwości, a w dzisiejszych czasach, kiedy byle lepszy telefon komórkowy wystarczy do zrobienia przyzwoitego materiału filmowego, jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia. tvp już od dawna nie prezentuje żadnego poziomu, więc nie dziwne, że tonie dalej w swoim bagienku. Wy tymczasem, macie siłę i możliwości, której nikt Wam nie odbierze, zróbcie coś z tym

 23. Marek Dzierżak

  @RepublikaTV stanowi rozwiązanie tego problemu, im więcej z nas będzie oglądać ta nowa stacje tym prędzej będzie ja stać na przejmowanie takich ludzi.

 24. minelab e trac

  braaawo! lepiej puscic Polakom debilizmy o tancu na lodzie albo gotowaniu z pseudogwiazdorzynami- w koncu z tego jest kasa. A z bylo..? tylko utopione pieniadze na krecenie programu. …przynajmniej wg pustaków dorobkiewiczow w garniturach

 25. Podobnie jak większość czekam na ten program w każdą sobotę z niecierpliwością a ostatnio niestety…. klapa brak edycji programu o co chodzi ???????

 26. Był to jedyny program jaki skupił moją uwagę w publicznej TV , tak jak sobota 15:00 była czasem porównywalnego napięcia do transmisji reprezentacji sprzed epoki Beenhakker’a.

 27. Myślałem że to ja tworzę program telewizyjny płacąc abonament, niestety nie program oglądałem z zaciekawieniem jak nie mogłem nagrywałem na dekoder.

 28. Niestety musimy poczekać do najbiższych wyborów. 🙂

 29. Maciej W.

  Widać ,że w TVP brakuje świadomości i odpowiedzialności oraz wiedzy na temat tego co próbuje przekazać nam program BNM . To przecież wkład w pielęgnowanie naszej tożsamości narodowo historycznej. ,, Takie czasy „

 30. Gdyby Pan Sikorski był atrakcyjną, młodą kobietą, to i pieniądze by się znalazły i stała pora emisji. Płeć piękna potrafi zadbać o satysfakcjonujące stosunki z producentami i redaktorami telewizyjnymi. Bardzo przydatny program, który z czasem zaczęła oglądać cała rodzina. Pasjonująca lekcja historii, inspirująca do rozpoczęcia własnych poszukiwań i pogłębienia posiadanej wiedzy. Rozumiem, że godz.14.00, czy 15.00, to bardzo atrakcyjny czas antenowy. Jednak zamiast możliwego zakończenia nadawania programu może zarezerwować późniejszą godzinę emisji? Godz.22.30, 23.30, 0.00? Wtedy jeśli już relacjonowane są bieżące wydarzenia, to raczej z gatunku tych tragicznych, co raczej nieczęsto się zdarza. Ja sam często oglądałem z braku czasu odcinki powtarzane o godz.2.00, czy 3.00 nad ranem.

 31. A nikt inny nie chce Panów w innej stacji ?!? Bo jakby byli, to bym nie tracił czasu w stacji która już za nic ma „misje” tylko idzie na ogłupianie ludzi jak reszta. Bo przecież to już nie pierwszy przypadek tego typu działań. Pozdrawiam.

 32. Kurde, a już myślałem, że zrezygnowano z tego programu. Oglądam go z ciekawością ogromną, także powtórki, ale bez przesady bym czekał cały tydzień myśląc tylko o tym. Panowie, ogarnąć się i nie jęczeć. Program ma się dobrze, jest oglądany, emitowany, powtarzany w innych telewizjach. Nie marudzić i lamentu nie robić.

 33. Jedyne co w telewizji oglądałem, to ten program… mimo, że nie interesuję się zbytnio kopaniem w ziemi, to historie tego typu jak prezentują w tym program się na prawdę piękne i więcej warte niż razem wzięte te durne seriale, wiadomości, czy tańce jakiś pseudogwiazd.

 34. TVP nigdy nie pełniła „misji”. Pamiętacie jak po śmierci Panów Kamińskiego i Kurka wszystkie odcinki „Sondy” zamiast natychmiast puszczać od nowa póki aktualne – pochowała wszystkie nagrania i nawet nie chciała ich w żaden sposób udostępniać.

 35. Też byłem wielkim fanem tego programu. Wielka szkoda…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*