Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Kalendarium historyczne

Subskypcja RSS<

20 marca 1943 roku na lotnisku Detling w hrabstwie Kent sformowano 318 Gdański Dywizjon Myśliwsko-Rozpoznawczy

Dywizjon walczył na frocie we Włoszech. Pierwszym dowódcą został podpułkownik pilot Adam Maksymilian Wojtyga. Odznaka Dywizjonu przedstawia uskrzydlony herb Gdańska z numerem 318 u góry tarczy. Czytaj więcej »

20 marca 1811 roku urodził się Napoléon François Charles Joseph zwany Orlątkiem, naturalny syn Napoleona Bonaparte

Napoleon II był synem Napoleona I i Marii Ludwiki, córki cesarza Austrii Franciszka I. Przyszedł na świat 20 marca 1811 roku w Paryżu i już w kołysce nadano mu tytuł Króla Rzymu. Na podstawie abdykacji ojca miał zostać jego następcą dwukrotnie – w roku 1814 i 1815 – ale francuski parlament pod presją koalicji odmawiał uznania tego aktu woli. W ... Czytaj więcej »

20 marca 2003 roku rozpoczęła się II wojna w Iraku

Wojna pomiędzy wojskami Iraku a siłami USA, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajów, w tym Polski.Pierwotną przyczyną ataku, było posiadanie przez Irak broni biologicznej. Do dzisiaj tego nie udowodniono. Jakie były prawdziwe przyczyny? Tego się szybko nie dowiemy.Liczba ofiar nie jest znana. Szacuje się, iż w latach 2003-2006 zginęło 655 tys. osób, w większości cywilów. Podczas tych działań zginęło 28 ... Czytaj więcej »

20 marca 1895 roku urodził się August Emil Fieldorf ps. „Nil”

Generał brygady Wojska Polskiego, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK, dowódca organizacji NIE. Uczestnik I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej. Odznaczony: Orderem Orła Białego, Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi.Od 1914 roku żołnierz Legionów Polskich, ... Czytaj więcej »

20 marca 1942 roku na murach Warszawy po raz pierwszy pojawił się Znak Polski Walczącej

Znak został wybrany z 27 propozycji zgłoszonych na konkurs ogłoszony przez Biuro Informacji i Propagandy KG AK. Autorką zwycięskiego projektu była najprawdopodobniej instruktorka harcerska Anna Smoleńska. Czytaj więcej »

20 marca 1600 roku miejsce miała „ Krwawa łaźnia w Linköping”

Proces i egzekucja uważane są za jedną z największych zbrodni sądowych w dziejach Szwecji. Była to egzekucja pięciu stronników Zygmunta III Wazy, czterech członków Riksdagu oraz jednego z dowódców wojsk wiernych królowi, przeprowadzona w Wielki Czwartek 20 marca 1600 na rynku w Linköpingu. .Wśród oskarżonych w znaleźli się: bracia Gustav i Sten Baner, Erik Larsson Sparre, Ture i Klas Bielke, ... Czytaj więcej »

19 marca 1877 roku miała miejsce bitwa pod Tabaruzaką

Starcie rozegrało się w ramach buntu Satsumy, pomiędzy wojskami cesarskimi a buntownikami Takamori Saigō.Generał wojsk cesarskich Aritomo Yamagata, nakazał atak frontalny na główne siły buntowników. Wywiązała się zażarta walka, która trwała kilka dni. Ostatecznie mimo sporych strat lecz dzięki lepszemu wyposażeniu, cesarscy odnieśli zwycięstwo. Rebelianci utracili możliwość dalszej walki. Skupiając się już tylko na działaniach partyzanckich.Bunt Satsumy został ukazany w filmie ... Czytaj więcej »

19 marca 1542 roku urodził się Jan Zamoyski

Doszedł do wielkich zaszczytów. Został nominowany na hetmana wielkiego koronnego oraz kanclerza wielkiego koronnego. Był najpotężniejszą osobą po królu w Rzeczypospolitej. Stał się jednym z najbogatszych magnatów, posiadał 11 miast i ponad 200 wsi oraz jako dzierżawca dóbr królewskich 12 miast i 612 wsi. Czytaj więcej »

19 marca 1971 roku zmarła Antonina Żabińska

Polska pisarka, przez męża Jana Żabińskiego związana z Ogrodem Zoologicznym w Warszawie. Urodziła się 18 lipca 1908 roku w Petersburgu. Podczas II wojny światowej na terenie ZOO wraz z mężem ukrywała uciekinierów z warszawskiego Getta. W 1965 roku Żabińscy za tą działalność zostali uhonorowani przez izraelski instytut Jad Waszem tytułem „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”. Antonina Żabińska zmarła 19 marca 1971 ... Czytaj więcej »

19 marca 1238 roku zmarł książę Henryk I Brodaty ze śląskiej linii dynastii Piastów

Henryk I Brodaty uznawany jest przez historyków za jednego z najwybitniejszych Piastów okresu rozbicia dzielnicowego. Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry