Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Kalendarium historyczne

Subskypcja RSS<

18 lipca 1861 roku miała miejsce bitwa pod Blackburn’s Ford

Była to jedna z bitew kampanii w Wirginii, która miała miejsce podczas  wojny secesyjnej. Do starcia doszło około południa, kiedy to dowodzący wojskami Unii Israel Richardson napotkał oddział konfederatów pod wodzą Jamesa Longstreete’a. Konfederaci odparli ataki wojsk Unii, które po pewnym czasie wycofały się do Centerville. W bitwie poległo 85 unionistów i 68 konfederatów. Czytaj więcej »

18 lipca 1898 roku Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie odkryła Polon

Pierwiastek ten swą nazwę zawdzięcza ojczyźnie naszej noblistki. Skłodowska-Curie nadając swojemu odkryciu taką nazwę chciała zwrócić uwagę świata na sytuację Polski, która wtedy znajdowała się pod zaborami. Czytaj więcej »

18 lipca 1944 roku 3. Dywizja Strzelców Karpackich z II Korpusu Polskiego, którym dowodził gen. Władysław Anders zdobyła włoską Ankonę

Zajęcie portu zaopatrzeniowego ułatwiło sprzymierzonym przełamanie linii Gotów Mapa Wikimedia Commons Czytaj więcej »

18 lipca 1908 roku urodziła się Antonina Żabińska

Polska pisarka, przez męża Jana Żabińskiego związana z Ogrodem Zoologicznym w Warszawie. Podczas II wojny światowej na terenie ZOO wraz z mężem ukrywała uciekinierów z warszawskiego Getta. W 1965 roku Żabińscy za tą działalność zostali uhonorowani przez izraelski instytut Jad Waszem tytułem „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”. Antonina Żabińska zmarła 19 marca 1971 roku. W chwili śmierci miała 63 lata, została ... Czytaj więcej »

18 lipca 1672 roku miała miejsce bitwa pod Ładyżynem

Było to starcie w ramach wojny polsko-tureckiej z lat 1672-1676. Hetman kozacki Michał Chanenko wraz z jazdą i dragonią polską pod dowództwem kasztelana podlaskiego Karola Łużeckiego, ruszył na pomoc kozakom. Zostali oni osaczeni przez armię turecką, składającą się z wojsk tatarskich i kozackich pod dowództwem Piotra Doroszenki. Mimo liczebnej przewagi Doroszenki (ok. 20 tys.), połączonym siłom polsko-kozackim (ok. 6 tys.) ... Czytaj więcej »

18 lipca 1901 roku urodził się Stanisław Mikołajczyk

Urodzony w Dorsten-Holsterhausen, był polskim politykiem, przywódcą PSL-u oraz premierem rządu RP na uchodźstwie. Piastował również stanowisko wicepremiera w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej. Ostatecznie uciekł na zachód, gdzie zmarł w Waszyngtonie w 1966 roku. Czytaj więcej »

18 lipca 1792 roku miała miejsce bitwa pod Dubienką

Było to starcie w ramach wojny w obronie Konstytucji 3 Maja. Korpus generała majora Tadeusza Kościuszki (ok. 5 tys. żołnierzy) starł się z korpusem rosyjskim pod dowództwem generała Michaiła Kachowskiego (ok. 25 tys. żołnierzy). Bitwa rozpoczęła się od zmasowanego bombardowania polskich pozycji przez artylerię rosyjską. W godzinach popołudniowych do frontalnego ataku ruszyły oddziały piechoty. Jednak oddziały polskie krwawo odprawiły ten atak. ... Czytaj więcej »

18 lipca 1651 roku został wbity na pal Aleksander Kostka-Napierski

Napierski przybył w okolicach kwietnia do Nowego Targu i posługując się sfałszowanymi listami rozpoczął werbunek do wojska, które miało rozprawić się z Kozakami. Jednakże, był to początek przygotowań do wzniecenia buntu na Podhalu. Kostka – Napierski w połowie czerwca 1651 roku na czele oddziałów chłopskich zajął zamek w Czorsztynie. Rozpoczął umacnianie zamku oraz wystosował odezwę do okolicznych chłopów aby koncentrowali ... Czytaj więcej »

17 lipca 1916 roku urodził się Aleksander Gieysztor – polski historyk mediewista

Urodzony  w Moskwie, od 1921 roku mieszkał w Warszawie. Uczestniczył w walkach w 1939 roku, a po przegranej kampanii wrześniowej działał w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, zostając w końcu jednym z szefów w Wydziale Informacji. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie poświęcił się nauce i na tym polu jako mediewista odnosił spore sukcesy. Była autorem około 500 ... Czytaj więcej »

17 lipca 1945 roku rozpoczęła się konferencja poczdamska

W konferencji poczdamskiej wzięli udział przedstawiciela tzw. Wielkiej Trójki: W. Churchill, a od 28 lipca C.R. Attlee (Wielka Brytania), H. Truman (Stany Zjednoczone), J. Stalin (ZSRS). Szefom rządów towarzyszyli ministrowie spraw zagranicznych, doradcy wojskowi i cywilni. Obrady toczyły się w pałacu Cecilienhof w Poczdamie. Celem konferencji było: uregulowanie problemów związanych z zakończeniem wojny i organizacją powojennego świata; sprawy powojennych Niemiec; ... Czytaj więcej »

PartnerzyPrzewiń do góry