23 października 1985 roku miała miejsce spektakularna ucieczka braci Zielińskich do Szwecji

W 1985 roku dwaj bracia z Żyrakowa, piętnastoletni Adam i jego młodszy o 3 lata brat Krzysztof uciekli z Polski tirem do Szwecji. Wydarzeniem tym żyła wtedy cała Polska, które w cztery lata później zostało zekranizowane przez Macieja Dejczera w filmie „300 mil do nieba”.

Chłopcy pierwotnie mieli plan ucieczki do USA, ale gdy zorientowali się, że lotnisko jest mocno strzeżone przez wojsko zdecydowali się udać do Świnoujścia i tam szukać szczęścia. Udało się im schować na osi jednej z ciężarówek płynących promem do Szwecji. Po 26 godzinach trudnej podróży udało się opuścić Polskę, która leżała za „Żelazną Kurtyną” i dotrzeć na wymarzony „Zachód”.

Władze polskie starały się wymusić na władzach szwedzkich powrót do kraju chłopców, jednak gdy rodzicie nie zgodzili się na ekstradycję państwo szwedzkie postanowiło zostawić braci.  

Bracia gdy osiągnęli pełnoletność zostali w Szwecji układając sobie tutaj życie. Krzysztof ukończył studia ekonomiczne i zrobił doktorat. W 2010 roku wrócił do Polski na stałe. Adam do dzisiaj mieszka w Szwecji.

Fot. Krzysztof i Adam Zielińscy w Szwecji, zima 1985 r. Fot. Archiwum Krzysztofa Zielińskiego

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*