23 października 1915 roku urodził się Józef Kuraś

Tego dnia 1915 roku urodził się Józef Kuraś „Orzeł”, „Ogień”, jeden z najbardziej znanych polskich dowódców partyzanckich z czasów wojny i okresu powojennego

Józef Kuraś, „Orzeł”, „Ogień”, był porucznikiem Wojska Polskiego II RP, żołnierzem ZWZ-AK, członkiem Konfederacji Tatrzańskiej. Dowodził zgrupowaniem partyzanckim „Błyskawica”, operującym na terenie Podhala.

Jego walka nie skończyła się wraz z zakończeniem okupacji niemieckiej. Przeciwstawił się sowieckiej okupacji i kontynuował walkę z komunistyczną władzą do 1947 roku. Podczas obławy KBW i zaciętej walce, nie widząc wyjścia z zaistniałej sytuacji, popełnił samobójstwo.

Zobacz też: 18 sierpnia 1946 roku miało miejsce rozbicie więzienia św. Michała przez żołnierzy J. Kurasia „Ognia”

Zmarł 22 lutego 1947 roku w szpitalu w Nowym Targu. Nigdy nie odnaleziono miejsca jego pochówku.

Działalność „Ognia”, wciąż pozostaje przedmiotem niegasnących sporów i polemik. Wyjaśnieniem działań i losów „Ognia”, oraz zgrupowania „Błyskawica”, zajął się historyk Maciej Korkuć.

W książce „Józef Kuraś „Ogień”. Podhalańska wojna 1939-1945″ przedstawia efekt kilkunastu lat badań przedwojennych i wojennych losów „Ognia”. Autor opisuje m.in. wiele nieznanych dotychczas faktów z życiorysu Kurasia, konfrontuje obiegowe informacje i legendy z różnymi, często nigdy wcześniej niepublikowanymi materiałami archiwalnymi oraz relacjami świadków wydarzeń. Dzięki temu udało się dokonać weryfikacji rozpowszechnionych mitów – także tych powstałych jeszcze za życia Kurasia.

One Comment

  1. Nie wspomnieliście o jego służbie w UB w Nowym Targu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*