Białe złoto i czarna porcelana

Wykwintne tułowickie kamionki zwane „czarną porcelaną”, prószkowskie zastawy czy fajanse Konstantego Laszczki to tylko niektóre z eksponatów, jakie od 5 listopada będzie można oglądać na wystawie „Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku” w Muzeum Górnośląskim.

Prezentowana ceramika to zabytki unikatowe w skali europejskiej, powstałe w różnych latach, w odmiennych technologiach i stylistykach, o wyrafinowanych formach i zdumiewających dekoracjach. Szczególny podziw budzi prostokątna taca z uchwytami z manufaktury w Prószkowie, o powierzchni niemal w całości pokrytej plastyczną dekoracją złożoną z liści i kwiatów, wśród których rozmieszczono cztery pojemniczki na przyprawy w kształcie kuropatw, raciborska waza do zupy z uchwytami w postaci baranich głów, lśniące figurki z Pacykowa czy miniaturowy serwis dla lalek sygnowany przez Hutę Franciszka.


Na ekspozycji, przygotowanej w części historycznej w całości ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Górnośląskiego, ukazana zostanie także tzw. „czarna porcelana” z I połowy XIX wieku z reliefami i srebrnymi bądź żółtymi zdobieniami z manufaktury w Tułowicach, a spośród dzieł Konstantego Laszczki (1865–1956) – rzeźbiarza, malarza pozostającego pod wpływem twórczości Augusta Rodina – pojawią się dekoracyjny wazon o niezwykłych uchwytach w formie chimer czy baśniowa figura zaklętej w ptaka królowej.

Muzealną kolekcję fajansu, kamionki i porcelany zwanej „białym złotem”, powstałej w ciągu trzech minionych stuleci, dopełnią współczesne wyroby wytwórni z Bogucic, Bolesławca i Ćmielowa. Wystawa objęta jest patronatem honorowym m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i będzie otwarta do 29 marca przyszłego roku.

Wernisaż: 5 listopada (środa), godz. 17.00

Czas trwania wystawy: 5 listopada 2014–29 marca 2015

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2

Kurator: Iwona Mohl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*