Maria Krystyna Skarbek-Giżycka

1 maja 1908 roku w Warszawie urodziła się Maria Krystyna Skarbek-Giżycka (Christine Granville), agentka wywiadu

Tego dnia 1908 roku w Warszawie urodziła się Maria Krystyna Skarbek-Giżycka (Christine Granville) – agentka wywiadu

Maria Krystyna Skarbek-Giżycka pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Dzięki swojej urodzie wygrała konkurs „Miss Polonia”. W 1938 r. poślubiła podróżnika i pisarza Jerzego Giżyckiego, pracującego w dyplomacji. Po wybuchu II wojny światowej została zwerbowana przez brytyjski wywiad i wysłana na Węgry w celu nawiązania kontaktów z konspiracją w Polsce.

Trasę z Budapesztu przez Karpaty do Warszawy przebyła w obie strony sześć razy. Podjęła współpracę z „Muszkieterami” S. Witkowskiego. Przenosiła materiały wywiadowcze, organizowała przerzuty zbiegłych z niewoli lotników brytyjskich.

Aresztowana w Budapeszcie zdołała wydostać się z więzienia. Utworzyła siatkę wywiadowczą na Bałkanach. Wiosną dostarczyła ambasadzie brytyjskiej w Sofii informację o przygotowywanym ataku Niemiec na ZSRR. Przez Turcje i Egipt dotarła do Algieru, tam przeszła brytyjskie przeszkolenie wywiadowczo-dywersyjne.

Uroda, znajomość języków obcych, arystokratyczne koligacje oraz brawura pozwoliły jej uzyskiwać cenne informacje i wychodzić ze skrajnych opresji. 7 lipca 1944 r. lądowała na spadochronie we Francji, gdzie jako Paulina Armand była pomocnikiem szefa brytyjskiego wywiadu na Francję południową.

Kontaktowała się z partyzantką, werbowała do niej ochotników, kilkakrotnie uczestniczyła w walkach. Udało jej się wyrwać z rąk Gestapo (2 mln franków łapówki od brytyjskiego wywiadu) swojego aresztowanego szefa, płk Francisa Cammaertsa „Rogera” i dwóch oficerów.

Zaliczana do najwybitniejszych szpiegów II wojny światowej, była odznaczona m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego oraz francuskim Croix de Guerre. Po wojnie pracowała jako stewardessa na statku pasażerskim. 15 czerwca 1952 r. została zasztyletowana w londyńskim hotelu. Jedna wersja głosiła, że przez zdradzonego kochanka, inna – że dla pozbycia się niewygodnego świadka tajemnic wojennych.

Ciekawostką związaną z tą postacią jest to, że najprawdopodobniej Krystyna Skarbek była pierwowzorem pierwszej dziewczyny Bonda, Vesper Lynd, z powieści Fleminga „Casino Royale”.

Comments are closed.