Stanisław Jakub Skarżyński

1 maja 1899 roku urodził się Stanisław Jakub Skarżyński

Tego dnia 1899 roku w Warcie urodził się Stanisław Jakub Skarżyński

Stanisław Jakub Skarżyński, pułkownik pilot Wojska Polskiego, pierwszy Polak, który przeleciał Atlantyk, ustanawiając przy tym światowy rekord odległości lotu. W 1918 roku jako ochotnik brał udział w rozbrajaniu Niemców w Warcie, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej jako żołnierz 29 Pułku Strzelców Kaniowskich, został poważnie ranny w nogę podczas bitwy warszawskiej.

Odznaczony m.in.: Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych

Podczas II wojnie światowej walczył w składzie 305 Dywizjonu Bombowego. 26 czerwca 1942 w czasie powrotu z wielkiego nalotu na Bremę, lecąc jako pilot w składzie załogi bombowca Vickers Wellington Mk II. Maszyna trafiona w silnik, na skutek uszkodzeń przymusowo wodowała na Morzu Północnym u wybrzeży Anglii.

Podczas ewakuacji do tratwy ratunkowej Skarżyński jako ostatni wyszedł na inną niż wszyscy część skrzydła tonącego samolotu gdzie został zmyty przez falę i następnie utonął. W chwili śmierci miał 43 lata, po odnalezieniu ciała został pochowany z honorami na cmentarzu żołnierzy alianckich w miejscowości West-Terschelling na wyspie Terschelling w Holandii (Wyspy Fryzyjskie). Pośmiertnie został awansowany przez naczelnego wodza Władysława Sikorskiego na stopień pułkownika.

Comments are closed.