Źródło piękna sprzed 2700 lat w Turcji

Woda z liczącej 2700 lat studni, znajdującej się w prowincji Çanakkale w Turcji nadal się tam znajduje. Potwierdziły to badania archeologiczne. Przypisuje się jej specjalne „właściwości lecznicze” i „źródło piękna”.

Studnia ta zlokalizowana jest w starożytnym, greckim mieście Parion w dzielnicy Biga w Çanakkale. Według prof. Vedat Keleş z Wydziału Archeologii Uniwerystetu Ondokuz Maji, wykopaliska odkryły dziewięć odwiertów.
„Starożytne ludy próbowały przezwyciężyć niedobór wody przez budowę akweduktów i studni”. Profesor zaznaczył również, że nazwa wsi w języki tureckim „Kemer” pochodzi z akweduktów. Zauważył także, że jedna z tych studni wciąż ma wodę pitną posiadającą właściwości lecznicze. „Starożytne źródła wskazują, że ta woda ma właściwości lecznicze i była korzystna dla zaburzeń skórnych i żołądkowych”. Profesor Keleş dodał, że kobiety pochodzące z tego regionu były uważane za najpiękniejsze. Przypisywano to także tej wodzie.
Parion, zwany także Parium był starożytnym greckim miastem, założonym w 709 r. p.n.e. W czasach rzymskich posiadało dwa duże porty, który służyły jako główne miejsce, gdzie ściągano cło. Od 2005 r. archeolodzy prowadzą w tym miejscu badania archeologiczne. Do tej pory odkryto m.in. sarkofagi i groby, a także starożytne artefakty.

Emilia Ostapowicz

Fot: Zdjęcie poglądowe – Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*