Wystawa „Od Horodła do Horodła. Unia horodelska: dzieje i pamięć (1413-2013)”

Z okazji 600 rocznicy zawarcia unii polsko-litewskiej w Horodle, w Muzeum Zamojskim w Zamościu, w dniu dzisiejszym otwarta jest wystawa „Od Horodła do Horodła. Unia horodelska: dzieje i pamięć (1413-2013)”.  Oglądający będą mogli zetknąć się z dwoma prezentowanymi wątkami.

Pierwszy dotyczy unii polsko-litewskich od 1385 do 1569 roku, ze szczególnym zwróceniem uwagi na unię horodelską z 1413 r. Drugi jest poświęcony miejscu, jakie w świadomości historycznej Polaków zajmowała i zajmuje unia horodelska i inne unie polsko-litewskie, czego przejawem były m.in. uroczyste jubileusze tych wydarzeń obchodzone od XIX do początków XXI wieku.

Na wystawie  zaprezentowane zostaną zarówno bezcenne dokumenty unijne z przełomu średniowiecza i epoki nowożytnej jak i obiekty XIX – i XX-wieczne ukazujące wagę „Horodła 1413″ jako ważnego miejsca na mapie pamięci Polaków. Obok muzealiów z polskich instytucji pokazane zostaną także eksponaty wypożyczone z Ukrainy specjalnie na tę wystawę.

Wersja planszowa ekspozycji zaprezentowana zostanie najpierw w Zamościu i Horodle, a następnie w listopadzie 2013 roku w Warszawie.

Juliusz Gałkowski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*