W Turcji zaplanowano odbudowę jednego z największych monastyrów na północy kraju

Władze północnotureckiego miasta Trabzon podjęły decyzję o odrestaurowaniu jednego z najstarszych monastyrów w kraju, Vazelonu. W przeszłości był on głównym chrześcijańskim ośrodkiem religijnym Pontu, a potem tureckiego regionu Trabzon. Odrestaurowane zostaną także pozostałe Monastyry z regionu, Kuştul I Sümela.

Vazelon, zwany też Zouvalonem, to jeden z najstarszych monastyrów w północnej Anatolii. Został wybudowany około 270 p.n.e. i dedykowano go Janowi Chrzcicielowi. Monastyr to typ klasztoru charakterystyczny dla kościoła wschodniochrześcijańskiego. Oprócz zasadniczej części, zazwyczaj obejmuje także pomieszczenia dla zakonników oraz elementy obronne. Trabzon był w przeszłości centrum państwa pontyjskiego, zamieszkiwanego przez ludność grecką. Dominowała ona w tym regionie aż do roku 1923. Vazelon obecnie znajduje się w regionie Maçka należącym do aglomeracji Trabzonu i jest położony 40 kilometrów na południowy wschód od centrum miasta Trabzon. Od momentu wybudowania był kilkakrotnie rujnowany w wyniku najazdów. Po raz pierwszy około roku 490 w wyniku perskiego najazdu. Odbudowano go wówczas na rozkaz cesarza Justyniana Wielkiego. Vazelon wielokrotnie wyburzano i odbudowywano w okresie Imperium Osmańskiego. Sprzyjał temu fakt, iż Vazelon był najzamożniejszym klasztorem w okolicy. Zgromadzone dobra pozwalały na odbudowę, a w 1821 roku pozwoliły dodatkowo uchronić od masakry mieszkańców około czterdziestu wiosek chrześcijańskich znajdujących się wokół monastyru. W 1922 roku rządy Turcji oraz Grecji podpisały porozumienie o wymianie ludności, na skutek którego region, a wraz z nim monastyr, zostały opuszczone przez Greków. Monastyr, niszczony przez szabrowników, popadł w ruinę.

Obecnie podjęto decyzję o odbudowie klasztoru. Burmistrz regionu Maçka zapowiedział również odbudowę pozostałych monastyrów z regionu Trabzonu. Na podstawie zachowanych map ustalono, że było ich tam pięć, lecz do obecnych czasów przetrwały jedynie trzy. Oprócz Vazelonu są to Kuştul zwany także Peristere oraz Sümela. Przetarg na odbudowę Vazelonu rurszy w przyszłym roku. Następny w kolejności do odbudowy będzie  Kuştul. Prace nad odbudową Sümeli już trwają.

Odbudowa monastyrów to element polityki odnawiania zabytków związanych z tureckimi mniejszościami religijnymi. Stanowi ona element programu politycznego rządzącej obecnie w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (tur. Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP).

Źródło: dailysabah

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*