Kapsuła czasu w zamku w Lidzbarku Warmińskim

Podczas remontu zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim robotnicy odnaleźli w iglicy kapsułę czasu. Jest zaspawana i przestrzelona. W najbliższym czasie otworzą ją pracownicy Muzeum Warmii i Mazur i Archiwum Państwowego w Olsztynie.

O odnalezieniu kapsuły czasu w iglicy lidzbarskiego zamku poinformowała PAP kierownik muzeum w lidzbarskim zamku Małgorzata Jackiewicz-Garniec. – Iglica zamku była przestrzelona i znajdująca się w środku kapsuła także. Kule, zapewne wystrzelone w 1945 roku przez żołnierzy sowieckich, przeszły przez kapsułę czasu na wylot, więc spodziewamy się, że znajdujące się w środku rzeczy także będą miejscami uszkodzone – powiedziała Jackiewicz-Garniec.

Standardowo w kapsułach czasu umieszczano dokumenty opisujące wykonywane w remontowanych obiektach prace, czasami także wkładano opis aktualnej sytuacji w danym mieście czy drobne pamiątki. W ocenie Jackiewicz-Garniec wszystko wskazuje na to, że kapsuła została umieszczona w iglicy lidzbarskiego zamku w czasie ostatniego remontu w 1928 r.

Po otwarciu kapsuły jej zawartość zostanie poddana konserwacji. Otwarcie kapsuły ma się odbyć w olsztyńskim Archiwum Państwowym.

Odnalezienie kapsuły czasu to już drugie tego typu znalezisko w lidzbarskim zamku, który przechodzi gruntowny remont. W lipcu w północno-zachodniej wieżyczce zamku robotnicy odnaleźli ukrytą butelkę z miejscowego browaru, a w niej list. Udało się go wydobyć i odczytać. Napisali go robotnicy w 1928 r., którzy wymienili w piśmie swoje personalia, dzięki czemu muzealnicy wytropili ich dalsze losy.

Małgorzata Jackiewicz-Garniec chce, by i list i zawartość kapsuły czasu trafiły na przygotowywaną na wiosnę wystawę o dziejach lidzbarskiego zamku. – Znajdowanie ukrytych rzeczy jest najprzyjemniejszą stroną remontu – dodała i przyznała, że obecna ekipa remontująca zamek także ukrywa pamiątki dla przyszłych pokoleń.

Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim nazywany bywa „Wawelem Północy”. W jego komnatach zbudowanych w latach 1350-1401 mieszkali m.in. Mikołaj Kopernik, Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz, Marcin Kromer czy Andrzej Chryzostom Załuski. Tu żył i tworzył także Ignacy Krasicki, który wokół zamku założył ogrody, a w sąsiedztwie zbudował oranżerię (obecnie odnowioną). Od 1963 r. w zamku swoją siedzibę ma filia Muzeum Warmii i Mazur. (PAP)

Red. A. Grochowicz

Źródło: dzieje.pl

Zdj. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*